1. Program MdM
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. Co zrobić, żeby nie stracić dopłaty z programu?

Co zrobić, żeby nie stracić dopłaty z programu?

skarbonka na dłoni

Druga pula środków MdM 2017 za nami. Wielu z Was cieszy się już przyznanym dofinansowaniem. Czy można je stracić? Są obostrzenia programu Mieszkanie dla Młodych, które mają za zadnie zabezpieczenie rozwiązania przed komercyjnymi zakupami. Czego się wystrzegać? na co zwrócić uwagę? Na szczęście program MdM to nie tylko obowiązki, ale i przywileje.

Czy można stracić dofinansowanie MdM?

Starając się o kredyt hipoteczny ze wsparciem z programu Mieszkanie dla Młodychraczej nie zastanawiamy się nad tym, jak łatwo go stracić. Kalkulator MdM wylicza korzyści, nie uwzględnia błędnych posunięć w czasie spłacania zobowiązania. Mechanizm jest prosty, w przeciągu pierwszych pięciu lat spłaty musimy unikać kilku rzeczy. W przeciwnym razie zgodnie z warunkami programu zostanie nam zabrana procentowa część dopłaty. Obliczenie jest proste – 5 lat = 60 miesięcy, dlatego wysokość wsparcia musimy pomnożyć przez ilość miesięcy, które pozostały do spłacenia, dodatkowo dzielone przez 60. Dla przykładu pozostał nam rok spłaty(12 miesięcy), otrzymaliśmy 30000*(12/60) = 6000.

otrzymane dofinansowanie X (ilość miesięcy brakujących do 5 lat / 60)

Trzy rzeczy, które mogą zabrać dofinansowanie

 • nie wolno sprzedać, użyczyć mieszkania albo domu, wynająć w wskazanym okresie,
 • nie wolno również zmienić sposobu w jaki lokal się użytkuje na inny niż mieszkaniowy,
 • nie wolno zakupić lub uzyskać prawa własności do kolejnego domu lub mieszkania. Jedynie spadek nie wiąże się z utratą dofinansowania MdM,
 • nie wolno dokonać wcześniejszej spłaty zobowiązania w przeciągu 5 lat.
 • Problem się pojawia również, gdy singiel planuje związek małżeński, lub para bez ślubu z dofinansowanym przez program MdM kredytem chciałaby sformalizować związek. Mimo, iż zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 11.08.2011 r. (I CSK 647/10) i późniejszą interpretacją ministerstwa:

  „W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

  Tylko w sytuacji gdy małżonek / małżonka wcześniej byli właścicielami nieruchomości mogą pojawić się problemy. Ustawa nie bierze pod uwagę udziału ułamkowego w nieruchomości, który nie zapewnia godnych warunków życiowych.

  Co przez 5 lat można zyskać

  Fala oburzenia przetoczyła się przez fora, gdy pojawiła się informacja o tym, że pula została zamknięta po zarezerwowaniu 95% środków. Co z pozostałymi pieniędzmi? W końcu 5% z 393 milionów to prawie 20 mln. złotych. Pieniądze te czekają na szczęśliwych rodziców, którym urodzi się, lub zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko. Przez co program jest jeszcze bardziej prorodzinny a środki będą musiały być wydatkowane przez 5 lat nawet po zakończeniu programu. Taki sam mechanizm będzie dotyczył MdM 2018.

  Oczywiście, nie ma co się przejmować na zapas. Ograniczenia są, jednak nie wydają się bolesne. Dlatego, gdy dopilnujemy formalności nic nie grozi ani inwestycji, ani dofinansowaniu. A my dalej będziemy cieszyć się spokojem we własnych, przytulnych czterech kątach.

  Facebook