1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Coraz więcej chętnych w programie MdM!

Coraz więcej chętnych w programie MdM!

doradca finansowy kredytowy

Państwowy program „Mieszkanie dla Młodych” organizowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju mający na celu pomoc młodym ludziom w zakupie ich własnego mieszkania czy domu od pewnego czasu funkcjonuje na naszym rynku. Pierwsze miesiące jednoznacznie wskazują na pozytywy start programu. Na podstawie statystyk można stwierdzić, iż trafił on do założonej grupy docelowej i co raz więcej młodych ludzi może dzięki niemu spełnić swoje marzenia o własnym lokum.

Wszelkie oznaki sugerują, iż dynamika programu MdM wykazuje się trendem wzrostowym – jest to informacja o pozytywnym wydźwięku zarówno dla organizatorów projektu jak i osób myślących o skorzystaniu z programu, który jak widać mimo niewielkich problemów działa (więcej w tym temacie: Jakie zmiany w MdM w 2014 roku). Potwierdza to fakt, iż w I kwartale 2014 roku wpłynęła bardzo duża liczba wniosków o kredyt (niespełna 3000) od osób zainteresowanych skorzystaniem z programu. Dofinansowanie przeznaczone na poczet tych kredytów stanowi około 10% puli pieniężnej, która została przeznaczona na obecny rok. Widać więc, iż mimo że program cieszy się bardzo dużym powodzeniem to nadal pozostała ogromna część kapitału, która może być przeznaczona dla osób jeszcze nie do końca zdecydowanych na zakup własnego „M”. Dodatkowo pociesza fakt, iż ilość banków uczestniczących w programie stale wzrasta. Początkowo były to tylko dwa banki, na chwile obecną jest już ich osiem.

Największy sukces MdM został odnotowany na północy Polski, a konkretnie w województwie pomorskim. Wpływ na to mają z pewnością ustalone tu limity, które w Gdańsku są równe 5 682,05 zł/m2. Tylko Warszawa może pochwalić się wyższą kwotą (5 864,7 zł/m2). Dodatkowym atutem dla województwa pomorskiego jest traktowanie Sopotu, Gdyni oraz Pruszcza Gdańskiego jako gminy sąsiadujące z siedzibą wojewody dzięki czemu posiadają zwiększony limit cenowy (5 171,93 zł/m2). Kwota ta przewyższa większość limitów w miastach wojewódzkich. W samym województwie pomorskim złożono już ponad 450 wniosków o kredyt objęty programem MdM.

Podobnymi wynikami może poszczycić się również województwo wielkopolskie. Tam ilość wniosków wynosi ponad 420 (limit dla Poznania równy jest 5 604,5 zł). Jak widać program doskonale rozwija się również w tym obszarze. Nie jest to jednak przypadkowe, gdyż sytuacja ta jest bezpośrednio skorelowana z doskonałym dopasowaniem limitów do cen mieszkań na rynku. Sytuacja wygląda nieco gorzej w innych miastach wojewódzkich. Warszawa, mimo najwyższego limitu cenowego, nie może pochwalić się takimi wynikami, gdyż jedynie 10% mieszkań oferowanych na rynku pierwotnym spełnia te wymagania. Podobnie sytuacja wygląda we Wrocławiu. Niestety, jeszcze gorzej jest w Krakowie. Tam limity są prawie o jedną trzecią niższe w porównaniu do rzeczywistych cen rynkowych.

Mimo częściowo niezadowalających wyników nie można posyłać programu „Mieszkanie dla Młodych” na stracenie. Limity cenowe obowiązujące na II kwartał 2014 r. mają zostać zmienione. Pozostaje więc mieć nadzieję, że zostaną one zwiększone, aby lepiej dostosować je do cen obowiązujących na rynku. Nastąpić powinny także zmiany w ustawie ułatwiające procedurę pozyskiwania dofinansowania. Zmiany te powinny istotnie wpłynąć na możliwość zakupu własnego lokum i powinny znacząco wpłynąć na ilość osób korzystających z programu.

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z dofinansowania w ramach programu MdM? Skorzystaj z naszego kalkulatora MdM, który pomoże Ci obliczyć Twoją zdolność oraz wysokość dopłat.

Facebook