1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Czy będzie więcej pieniędzy dla MdM?

Czy będzie więcej pieniędzy dla MdM?

Bank Gospodarstwa Krajowego niedawno opublikował prognozę dotyczącą dostępności środków na dofinansowania w programie Mieszkanie dla Młodych (dalej MdM). Niestety nie są one optymistyczne. Łącznie na program przeznaczono już ponad miliard złotych. W samym styczniu 2015 r. zostało na niego zarezerwowane niespełna 77,4 mln zł, natomiast na rok 2017 r. już zamrożono 6,1 mln zł. Tym samym w obecnym roku do rozdysponowania zostało 281,1 mln zł. Jeśli tendencja gwałtownie się nie zmieni, to tegoroczne środki skończą się w maju. (rozwinięcie tego tematu znajdziecie tutaj).

Przyczyny i skutki

Ilość środków w tym roku drastycznie spada z powodu kumulacji kilku czynników, która zaczęła się pod koniec ubiegłego roku. Razem z udostępnieniem w programie Mieszkanie dla Młodych mieszkań z rynku wtórnego, w grę weszły również zmienione regulacje bankowe. Mowa tu oczywiście o 15% wkładzie własnym, który w myśl nowych przepisów kredytobiorca winien zapewnić na poczet inwestycji w swą przyszłą nieruchomość. Zapowiedź wprowadzenia podatku bankowego również działa na nas wszystkich niepokojąco. Tym samym spodziewamy się wyższych cen i decydujemy się inwestować już teraz, by uniknąć negatywnych skutków wprowadzenia kolejnej reglamentacji ze strony państwa w dziedzinie bankowości.

Co dalej z MdMem?

W obecnej sytuacji nasuwa się pytanie, czy w przypadku wyczerpania funduszy na program, będzie jakikolwiek sens jego kontynuowania? Musimy wiedzieć, że chwilowy brak pieniędzy w puli programu nie oznacza braku możliwości wsparcia dla zakupujących nieruchomości z programem MdM. W dalszym ciągu można składać wnioski o dofinansowania z MdMu, pod warunkiem, iż dopłata zostanie przekazana najpóźniej w kolejnym roku. Rzecz jasna kwota kredytu może być dostępna do naszej dyspozycji przed uzyskaniem dofinansowania.

Czy będą dodatkowe środki dla programu?

Ostatnimi czasy pojawiła się iskra nadziei na dodatkowe środki w programie, albowiem grupa posłów z Platformy Obywatelskiej złożyła oficjalny wniosek zmiany ustawy o MdMie. W jego myśl pula ma zostać powiększona o 800 mln rocznie. Ma to przeciwdziałać przedwczesnemu wykorzystaniu całości środków w danym okresie, o czym pisaliśmy wcześniej.

Posłowie, jako motywację do zmian podają cel, który przyświecał wprowadzeniu programu w życie, czyli umożliwienie startu młodym ludziom we własnym pierwszym domu.

Jesteśmy głęboko przekonani, że pula zostanie zwiększona, tym bardziej, iż obecnie program MdM nie ma na naszym rynku żadnego odpowiednika. Zgodny jest z rekomendacjami europejskimi i jak widzimy spełnia Wasze oczekiwania, bo chętnie po niego sięgacie.

Facebook