1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Hossa na rynku deweloperskim

Hossa na rynku deweloperskim

bloki

Rynek nieruchomości cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Polacy chcą i kupują mieszkania. Od trzech lat sektor się rozrasta, zyskując coraz większą popularność. Branże około budowlane również notują wzrost.

Jakie nieruchomości kupujemy najczęściej?

Mimo różnic finansowych, w całym kraju typy kupowanych mieszkań są podobne. Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości 45-55 metrowe. Takie lokum jest praktyczniejsze niż kawalerka, mniejsze rodziny w tym przypadku mogą pozwolić sobie na zorganizowanie kącika dla dzieci. Gdy zakup planowany jest pod wynajem, w takiej lokalizacji mogą zmieścić się nawet trzy pokoje. Mieszania poniżej 45 metrów wybrało ok 20% Polaków, taki sam udział w rynku ma segment 55-65. Czym większe lokum, tym zainteresowanie spada, 75-85 mkw to już 7%, największe mają pięcioprocentowy udział w branży.

Nowy rządowy program

Poznaliśmy do tej pory jedynie założenia „Mieszkania plus”. Trudne do przewidzenia jest, jaki wpływ będzie miał na rynek nieruchomości. Eksperci podnieśli larum, zaznaczając, że po ogłoszeniu nowego programu ilość rozpoczętych inwestycji w maju spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym. Biorąc pod uwagę, że takich dużych inwestycji nie zaczyna się z dnia na dzień, można założyć, że nie w tym miejscu leży przyczyna. Z drugiej strony kwiecień był miesiącem rekordowym, rozpoczęto 10.9 tys. inwestycji.

MdM 2017 cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, przede wszystkim dlatego, że już niedługo może zabraknąć pieniędzy z pierwszej puli. Nie wiemy, jak szybko będą powstawały nowe mieszkania, nie wiemy w jakich miastach i lokalizacjach. Dlatego stojąc przed wyborem kolejnych pięciu, czy nawet więcej lat oczekiwania Polacy składają wnioski o MdM. Mimo, iż należy spełnić kilka warunków (więcej tu), profity są obiecujące i wybór nieruchomości leży w gestii kupującego.

Sprzyjające okoliczności

Dobry grunt pod inwestycje zrobił pilotażowy program „Rodzina na Swoim” i jego późniejsza ewolucja. Program MdM został skierowany do większej ilości odbiorców. Warunki dofinansowania nie były już tak rygorystyczne, wnioski mogli składać również single. Bardzo niskie stopy procentowe nie były zachętą do odkładania na koncie oszczędnościowym. Dlatego część Polaków wybrała inwestycje w nieruchomości. Również lepiej zarabiamy, przez co uzyskujemy większą zdolność kredytową.

Cała branża patrzy z umiarkowanym optymizmem w przyszłość. Na obecnej sytuacji najbardziej skorzystają klienci. Wysoka konkurencja to niższe ceny i lepsza jakość. Jeżeli zastanawiasz się nad własnym mieszkaniem możesz w łatwy sposób sprawdzić czy kwalifikujesz się do programu MdM, dzięki naszemu testowi https://mdmprogram.com/informacje/test-zdolnosci-mdm/. Najlepiej zacząć od solidnej porcji wiedzy!

Facebook