1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Jak kupić mieszkanie funkcjonalne i zgodne z programem?

Jak kupić mieszkanie funkcjonalne i zgodne z programem?

mdm wykończenie mieszkania

Kompromis między ceną a naszymi osobistymi oczekiwaniami może być trudny. Mimo, iż na rynku nieruchomości znajdują się tysiące ofert, to poszukiwania tej najlepszej mogą okazać się trudne. Na szczęście mamy trochę czasu przed MdM 2018. Jednak należy przygotować się zawczasu, żeby bez stresu, nie na ostatnią chwilę postarać się o dopłatę z programu Mieszkanie dla Młodych.

Młodzi na swoim

Żyjemy bardzo szybko. Mamy tyle obowiązków, że ciężko wygospodarować nawet chwilę, aby zastanowić się nad przyszłością. Tylko czy to jest wystarczający powód, by odkładać poszukiwanie mieszkania, a może tylko wymówka? Stawiając na niezależność, coraz mniej przywiązujemy się do miejsca zamieszkania. Nikt przecież nie wie, jak potoczą się losy. Co wydarzy się w perspektywie dwóch, trzech lat. Warto pamiętać jednak, że to właśnie mieszkanie daje poczucie stabilności. Zawsze lepiej wraca się do siebie. Dlatego często, mimo woli wyobrażamy sobie własne, wymarzone cztery kąty.
Z drugiej strony, nieruchomość to świetna inwestycja. Nawet, gdy będziemy musieli wyjechać, takie mieszkanie może na siebie zarabiać. Wciąż wyliczenia finansowe są korzystne dla takiej opcji. Niskie stopy procentowe zapewniają wyższy profit nawet niż lokaty bankowe. Ceny mieszkań, może nie drastycznie, ale również rosną.

Zakup mieszkania – formalności

Pierwsza pula przewidziana na Mieszkanie dla Młodych w 2018 roku udowodniła, że nie tylko deweloperzy są w stanie poczekać na pieniądze. Osoby prywatne, oferujące lokale na rynku wtórnym również zgadzali się na odłożenie płatności do stycznia. Umowy przedwstępne, wniosek o kredyt hipoteczny i do Banku Gospodarstwa Krajowego wydają się wystarczającym zabezpieczeniem dla obu zainteresowanych stron. Oczywiście, każdą wybraną nieruchomość należy sprawdzić pod kontem zadłużenia, czy np. służebności. Zachować wszelką ostrożność.
Tylko podstawowe warunki kredytu hipotecznego są narzucone w ustawie. Takie zobowiązanie będzie musiało być zaciągnięte na okres nie krótszy niż 15 lat, w PLN, wkład własny nie będzie mógł przekroczyć 50%. Marża, prowizja czy oprocentowanie należy od indywidualnej strategii banku. Stąd duża różnorodność. W swojej ofercie kredyt z MdM ma czternaście banków, które będą zabiegać o klienta. Dlatego opłaca się przejrzeć i porównać pojawiające się możliwości. Należny pamiętać, że procedura przyznawania kredytu hipotecznego wymaga cierpliwości i czasu. Nie powinniśmy odkładać formalności na ostatnią chwilę. Skompletowanie dokumentów czy podniesienie zdolności kredytowej może zająć więcej niż jedno popołudnie.

Mieszkania MdM

Tutaj na szczęście jest w czym wybierać. Już samo dołączenie do Mieszkania dla Młodych rynku wtórnego poszerzyło bogatą ofertę. Ustawa precyzuje, że mieszkanie nie może mieć więcej jak 75mkw, natomiast przy trójce dzieci będzie to już 85. Cena za metr musi być zgodna z limitami MdM. I to wszystko, jeżeli chodzi o ograniczenia. Rozkład, lokalizacja, dodatkowe elementy,wszystko to zależy od upodobań przyszłego beneficjenta.
Praktycznie co piąty kredyt hipoteczny udzielany jest z dofinansowaniem z programu Mieszkanie dla Młodych. Dlatego możemy liczyć na wyjątkowe traktowanie, promocje i ułatwienia. Nie bójmy się negocjować. Podawana cena katalogowa to propozycja wyjściowa, ostateczna leży w Twoich rękach!
Współczesne budownictwo to swoisty wyścig. Architekci prześcigają się w pomysłach ułatwiających życie przyszłym mieszkańcom. Do szczegółowo zaplanowanych terenów zielonych, placów zabaw, parkingów podziemnych czy wind dokłada się np. ogrody na dachach. Układy pokoi są przemyślane, nie traci się cennych metrów. Jasne przestronne wnętrza muszą być również ciche.

Program MdM ma pomagać, nie ograniczać. Podstawowe kryteria powinny wykluczyć próby wyłudzeń. Równocześnie Zapewnić ubiegających się o kredyt, że wszyscy mają takie same, sprawiedliwe warunki. A jak wykorzystamy nadarzającą się okazję, zdecydujemy już sami.

Facebook