1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Jak ominąć zasady programu Mieszkanie dla Młodych?

Jak ominąć zasady programu Mieszkanie dla Młodych?

Program MdM ma być wsparciem finansowym dla ludzi potrzebujących własnego kąta do godnego mieszkania, a ustalane limity mają ograniczyć kupowanie ogromnych, komfortowych mieszkań po wysokich cenach. Czy można ominąć zasady MdM? Jakie jest ryzyko?

Limit powierzchni w Mieszkaniu dla Młodych – czy można obejść?

Limit powierzchni mieszkania w MdM-ie może być dużą przeszkodą, ale nie taką, której nie można ominąć. Zasady rządowego programu Mieszkanie dla Młodych jasno określają, że mieszkanie nie może być większe niż 75 m2 lub 100 m2 w przypadku domu jednorodzinnego (ewentualnie 85 m2 oraz 110 m2, gdy rodzina wychowuje trójkę dzieci).

Przywołane powyżej ograniczenia dotyczą powierzchni użytkowej, do której Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zalicza: pokój, kuchnię, spiżarnię, łazienkę, korytarz, przedpokój, sypialnię, hol, klatkę schodową. To oznacza, że wystarczy jedno z pomieszczeń zmienić na przykład na pralnię lub suszarnię, a wtedy nie wliczy się ono do powierzchni użytkowej. Oczywiście należy zrobić to z pomocą dewelopera lub doradcy do spraw nieruchomości. Ten współpracuje z architektem, który może formalnie zmienić przeznaczenie wybranego pomieszczenia. Należy pamiętać, że przez okres 5 lat należy użytkować pomieszczenie zgodnie z przeznaczeniem. W przypadku zmian w okresie pobierania dopłaty, przekroczenie dozwolonego metrażu może spowodować konieczność zwrotu dofinansowania.

Limit cenowy w MdM – czy jest sposób na ominięcie?

Jeśli jest problem ze znalezieniem mieszkania, którego cena za 1 m2 mieściłaby się w limicie MdM, deweloper może nam iść na rękę i kwotę powyżej limitu doliczyć do ceny miejsca postojowego, którego zakup nie może zostać objęty dofinansowaniem MdM. Niestety, wtedy zakup miejsca parkingowego należy sfinansować samodzielnie albo za pomocą innego kredytu.

Niektórzy deweloperzy stosują także odwrotne rozwiązanie. Gdy cena za 1 m2 mieszkania jest niższa niż limit MdM, podnoszą ją, wliczając koszt miejsca parkingowego, a to sprzedają oficjalnie za niższą kwotę.

Ciekawą opcją jest także możliwość obniżenia ceny poprzez podpisanie dwóch umów. Jedna obejmuje zakup mieszkania w stanie deweloperskim, mieszcząc się w limicie cenowym. Druga dotyczy wykończenia mieszkania – sfinansować ją jednak trzeba z własnych środków lub osobnego kredytu. Opcje takie możliwe są jedynie w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Więcej o tym napisaliśmy tutaj: jak ominąć limity MdM.

Limit wieku w MdM – jak to obejść?

Podstawowymi warunkami, jakie musi spełnić każdy kandydat jest wiek do 35 lat – liczy się tutaj nie data urodzenia, a rocznik. Natomiast w przypadku małżeństw brany jest pod uwagę wiek młodszego małżonka. Limit ten nie dotyczy rodzin z trójką lub większa ilością dzieci. Nie ma możliwości, by go obejść.

Dopłata na dzieci w MdM

Zgodnie z ustawą dopłatę otrzymamy na dzieci małoletnie lub uczące się do 25 roku życia, posiadające numer PESEL. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy na dzieci przysługuje nam zasiłek pielęgnacyjny lub renta socjalna – dopłatę otrzymamy bez względu na wiek. Ważne jest, że aby otrzymać dofinansowanie dzieci muszą mieszkać na stałe z osobą starająca się o dopłatę MdM. Z kolei jeżeli nasz partner posiada dzieci z poprzedniego związku, możemy je zgłosić we wniosku tylko pod warunkiem, że zostały one przez nas przysposobione. Więcej: dzieci a MdM.

Pamiętajmy jednak, że próbując ominąć zasady programu Mieszkanie dla Młodych możemy wpaść w poważne kłopoty. Manipulując przy limitach, możemy zostać posądzenie o wyłudzenie dofinansowania, co jest podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Facebook