1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Już za dwa tygodnie rusza program MdM – nowa dopłata do mieszkań i domów!

Już za dwa tygodnie rusza program MdM – nowa dopłata do mieszkań i domów!

Wielkimi krokami przygotowujemy się do hucznego świętowania rozpoczęcia 2014 roku, a wraz z nim programu Mieszkanie dla Młodych (dalej MdM). Na mocy ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi od 01.01.2014r. będziemy mogli zacząć składać wnioski o dofinansowanie od państwa naszych wymarzonych czterech kątów. No właśnie, czy każdy z nas będzie mógł zaoszczędzić parę groszy na kupnie dowolnej nieruchomości, by potem sprzedać ją z zyskiem? Czy ustawa spełnia przewidzianą rolę i rzeczywiście jest skierowana do oczekujących pomocy „Młodych”? O tym wszystkim poniżej.

Dla kogo Mieszkanie dla Młodych?

Program MdM w założeniu pomagać ma młodym osobom (do 35 roku życia) mającym problem z odnalezieniem swoich własnych czterech ścian. Pomocną ręką ma być dopłata do wkładu własnego z funduszu programu MdM. Dofinansowanie nastąpi wyłącznie przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku pierwotnego. Tu również mamy kolejne warunki, mieszkanie może mieć maksymalnie 75m2, a dom 100m2. W przypadku rodzin z przynajmniej trójką dzieci limit ten wzrasta do kolejno: 85 i 110m2. Zakupione nieruchomości w początkowym okresie nie mogą być wynajmowane, ani odsprzedawane.

Wysokość tej jednorazowej pomocy wynosić ma 10% wedle wartości odtworzeniowej metra kwadratowego. Zostanie nią jednak objęte tylko 50m2 danej nieruchomości. Gdyby w ciągu pierwszych 5 lat w rodzinie, która jest beneficjentem programu MdM, narodziło się trzecie dziecko, nastąpi wypłata dofinansowania w wysokości kolejnych 5% z identycznymi zasadami, jak przy pierwszym 10% dofinansowaniu. Więcej o wysokości dopłat na naszej stronie: https://mdmprogram.com/informacje/jakiej-wysokosci-sa-doplaty/.

Czy MdM spełnia swoje zadanie?

Na pierwszy rzut oka program wydaje się być idealnie wpasowany w obecne realia, spełniając potrzeby dryfujących w poszukiwaniu samodzielności młodych rodziców, czy wyfruwających z domów rodzinnych singli. Z pewnością Mieszkanie dla Młodych pobudzi sektor budowlany i deweloperski, co z kolei będzie miało pozytywne odzwierciedlenie, również w innych sektorach narodowej gospodarki. Profitenci, by otrzymać dofinansowanie będą musieli skorzystać z ofert banków, które udzielą im kredytu hipotecznego na określonych, zgodnych z warunkami MdM, co również poprawi notowania banków na parkietach giełdowych. Jednak, gdzie w tym wszystkim interes najbardziej potrzebujących?

Niestety osoby słabiej zarabiające nie będą miały wystarczającej zdolności kredytowej do nabycia nieruchomości z rynku pierwotnego. Oferta jest zatem skierowana, do osób, które i tak mogłyby takie mieszkania nabyć. Tym samym nie pomagamy najuboższym, którzy z chęcią nabyliby nieruchomości, ale o wiele tańsze z rynku wtórnego, na który w obecnej sytuacji ich stać, a osobom, które bez pomocy państwa i tak świetnie dałyby sobie radę. Pozostaje wierzyć, że wraz z rozwojem sytuacji, fakt ten zostanie dostrzeżony przez ekipę rządzącą i nastąpią szybkie poprawki i nowelizację, tego przecież i tak całkiem niezłego, pozwalającego optymistycznie patrzeć w przyszłość, programu.

Facebook