1. Program MdM
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. Kredyt hipoteczny z dofinansowaniem bez wiedzy małżonka?

Kredyt hipoteczny z dofinansowaniem bez wiedzy małżonka?

młoda para szuka kredytu MdM

Różnie sytuacje spotykają pary. Oczywiście, tylko pesymiści zakładają z góry najgorsze. Jednak są chwile, kiedy siadamy przy kalkulatorze i najróżniejsze pomysły przychodzą do głowy. Sprawdzamy, na ile słuszne są wątpliwości i jakie prawne możliwości stoją przed Wami. Banki stawiają na proste rozwiązania i maksymalną transparentność.

Aspekt finansowy

Mimo, iż tradycyjny wzorzec rodziny odchodzi do lamusa, To zdarzają się pary, w których pracuje jedna osoba. W takiej sytuacji pojawia się pokusa, aby spróbować wziąć kredyt hipoteczny z dopłatą MdM w pojedynkę. Wszystko przez zdolność kredytową, która obliczana jest na podstawie dochodów i dodatkowych kosztów, które wpływają na nasz miesięczny budżet. Niestety ciężko jest zdobyć od instytucji finansowej odpowiednią ilość środków i wtedy zaczynają się różne pomysły jak zwiększyć zdolność kredytową. Są bardziej subtelne metody i wcale nie absorbują dużo energii i wysiłku. Próba na romantyka jest skreślona z góry. Bank mimo najszczerszych zapewnień, że to niespodzianka i partner czy partnerka będą szczęśliwi i tak będzie wymagał zgody drugiej połówki.
Czy myśleliście o podziale majątku? Nie wszyscy chcą chociażby pomyśleć o intercyzie. Z dwóch przyczyn. Po pierwsze banki nie patrzą ufnie na osoby, które dopiero co zrobiły podobny krok. Przyczyn mogą tylko domniemywać, ale jednego możecie być pewni, sprawdzą Was uważniej. Z drugiej strony, nasza połówka, która porzuciła pracę i karierę by np. zająć się domem nie będzie najszczęśliwsza, gdy zostanie poinformowana o możliwości intercyzy… Kto spróbuje?

Warto pamiętać, że małżeństwo w przypadku Mieszkania dla Młodych daje większe możliwości. Głównym ograniczeniem jest wiek – beneficjent nie może mieć więcej jak 35 lat. W małżeństwach liczy się natomiast wiek osoby młodszej.

Aspekt osobisty

Niestety, nie wszystko można przewidzieć. Czasem pary się rozchodzą i nie ma na to siły. Tylko co w takiej sytuacji zrobić? Nie każdy ma możliwość powrotu do rodziców, czy pomieszkiwać kątem u znajomych. Trzeba wtedy podjąć decyzję i zdecydować się na najem lub zakup mieszkania. Świeżo po zakończonym związku raczej nikt nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę. Formalności mogą się przedłużać, jednak dla banku nie ma to znaczenia. Według prawa dalej tworzycie związek. Należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać. Rozwód nie sprzyja rozmowom o finansach i może nie warto w ostatniej chwili nalegać o intercyzę.

Tylko w jednym przypadku spotkamy się odpowiedzią pozytywną banku. Finansowanie z majątku osobistego i uiszczenie wkładu własnego z prywatnych środków może rozwiązać sprawę. Pamiętajmy, że to co potocznie uważamy za wspólne lub osobiste, według prawa wcale być nie musi. I tak:

 • pieniądze z działalności zarobkowej,
 • środki z dochodu wspólnego i każdego z osobna – np. podnajmowanie mieszkania
 • otwarty fundusz emerytalny i subkonto ZUS.
 • To wszystko stanowi majątek wspólny.
  DO osobistych dochodów należy zaliczyć majątek posiadany jeszcze przed wejściem w związek małżeński, pieniądze płynące z praw autorskich lub przemysłowych i osobiste nagrody.
  Podsumowując, niewiele osób może pozwolić sobie na takie rozwiązanie.

  Zastanawiasz się, czy możesz być beneficjentem programu Mieszkanie dla Młodych? Ile państwo dopłaci do Twojego kredytu hipotecznego? Uzupełnij kalkulator MdM, a dowiesz się, ile możesz zarobić!

  Dlatego, jak już coś robić, to lepiej razem. Można samemu najwyżej się rozeznać, wyrobić zdanie i ewentualnie wybrać najlepszą ofertę. Decyzja jednak musi być wspólna. To ma być spełnienie Waszych marzeń. Droga po kredyt hipoteczny i dopłatę MdM wcale nie jest taka trudna. A nagroda? Wizja własnego mieszkania musi być kusząca. Sami musicie ocenić!

  Facebook