1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Mieszkanie dla Młodych nakręca rynek pierwotny

Mieszkanie dla Młodych nakręca rynek pierwotny

mieszkanie, rynek pierwotny mdm

Praktycznie co piąty kredyt hipoteczny w Polsce zaciągany jest z dofinansowaniem MdM. Ponad 60% umów zawartych dzięki programowi Mieszkanie dla Młodych dotyczyło rynku pierwotnego. Takiej liczby żaden inwestor nie może zlekceważyć. Dlatego deweloperzy dwoją się i troją by zachęcić potencjalnych beneficjentów do zakupu właśnie z ich oferty.

Kredyt dla młodych

Ustawodawca zauważył, że na życiowym starcie szczególnie trudno jest odłożyć odpowiednią sumę na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Często mimo posiadanej zdolności kredytowej. Dlatego u podstaw programu leży odpowiednia dopłata do zobowiązania umożliwiająca pokrycie wkładu własnego. Czternaści banków oferuje zaciągniecie kredytu z MdM. Chociaż prowizję, oprocentowanie i marżę wyznacza wewnętrzna strategia instytucji, to takie zobowiązanie musi być zaciągnięte w PLN, na minimum 15 lat przy wkładzie własnym nie większym niż pięćdziesiąt procent. Dzięki temu możemy przebierać w ofertach. Konkurencja zawsze przynosi korzyść przede wszystkim zainteresowanym wzięciem kredytu hipotecznego.

MdM – regulator sektora

Równolegle zostały wprowadzone pewne ograniczenia dotyczące samej nieruchomości. Dlatego deweloperzy musieli budować pod Mieszkanie dla Młodych. Nic w tym dziwnego, mieszkania i domy musiały wpisywać się w limity powierzchni i nie przekroczyć maksymalnej ceny za metr. Zgodnie z Warunkami MdM.
Dzięki programowi na dofinansowanie umów kredytowych do tej pory przeznaczono ok 2,3 miliarda złotych. Ponad 85,5 tysiąca umów dotyczyło zakupu mieszkań! Średnia powierzchnia takiego lokalu nie przekroczyła 54 metrów kwadratowych. Cena natomiast oscylowała w granicach 220 tys złotych.

dofinansowanie do mieszkania

Okazuje się, że zachęta na poziomie 10% mogła zmobilizować około połowę beneficjentów do zakupu nieruchomości. Mimo, iż to najniższa możliwa dopłata, to i tak jest na tyle wysoka, by mogli zaryzykować i zrobić krok w przód. W końcu zakup mieszkania to poważna decyzja i ogromna odpowiedzialność.
Wraz z większą ilością wychowywanych dzieci możemy liczyć na odpowiednio wyższe wsparcie, nawet trzydziestoprocentowe. Wystarczy wprowadzić najistotniejsze dane w nasz kalkulator MdM, by dowiedzieć się, jakiej wysokości dopłata przysługuje Tobie.
Pierwsza pula MdM 2018 została rozdysponowana z dniem 7 kwietnia 2017. Przed nami ciągle kolejna część programu. Do beneficjentów trafi jeszcze 381 milionów złotych przygotowanych na styczeń 2018. Deweloperzy nie mogą zrezygnować z takiej okazji. Możliwości rezerwacji konkretnego lokalu z oferty będą pojawiać się systematycznie na rynku.

Nawet gdy wygaśnie program MdM pozostanie po nim pewna spuścizna. Przyzwyczailiśmy się do stabilnych cen na rynku, nie prędko też pojawią się pierwsi odważni, którzy postanowią to przełamać. Co więcej zaistniał i zadomowił się na dobre segment – mieszkania popularne, które cieszą największym zainteresowaniem. Przez ostatni czas to właśnie na nich skupiali się deweloperzy.

Facebook