1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. MdM: Sejm przyjął program. Znamy warunki!

MdM: Sejm przyjął program. Znamy warunki!

Sejm

Początek roku 2014 może przynieść spore zmiany na rynku nieruchomości, a wszystko za sprawą wprowadzanego przez rząd programu Mieszkanie dla Młodych. Projekt ma zastąpić poprzednią, rozwijaną przez lata inicjatywę Rodzina na Swoim. Zarówno nowy, jak i poprzedni projekt w swoich założeniach ma wspierać osoby młode, zarówno samotne jak i rodziny z dziećmi w zakupie swojego pierwszego lokum. Pomoc ma polegać na dofinansowania wkładu własnego, podczas zaciągania kredytu. Wielkość dotacji zależeć będzie od stanu cywilnego oraz ilości posiadanych dzieci, przez osoby zainteresowane.

Burzliwe prace na projektem mają się ku końcowi. Poprawki forsowane zarówno przez opozycje, jak i partię rządzącą zostały częściowo wprowadzone do nowego programu. Całość została już zaakceptowana przez Sejm i ustawa została skierowana do Senatu. Dzięki czemu możemy się już przyjrzeć warunkom rządowej inicjatywy.

Zmiany w MdM

Głównymi zmianami jakie zostały zaakceptowane przez posłów na ostatnich posiedzeniach sejmowych są te dotyczące, zwiększenia limitu metrażu dla mieszkań i domów, odpowiednio 85 m2 i 110 m2, w przypadku gdy osoby zainteresowane posiadają co najmniej trójkę dzieci. Kolejną zmianą jest wprowadzenie mnożnika 1,1 w stosunku do cenowych limitów, dzięki czemu pula mieszkaniowa znacząco się powiększyła. Ostatnia modyfikacja dotyczy domów jednorodzinnych, dzięki której nie tylko będziemy mogli nabyć domu na rynku pierwotnym ale także zaistnieje perspektywa wybudowania domu systemem gospodarczym z możliwością ubiegania się o zwrot podatku VAT na materiały budowlane.

Pozostałe warunki programu zostały takie same jak w pierwotnych założeniach. Osoby aplikujące do wzięci udziału w projekcie nie mogą mieć więcej niż 35 lat, oraz nie mogą być właścicielami lub współwłaścicielami innej nieruchomości mieszkalnej. Mieszkania i domy biorące udział w projekcie mogą pochodzić tylko z rynku pierwotnego, a ich metraż nie może przekraczać odpowiednio 75 m2 i 100 m2. Dofinansowanie ze strony rządu będzie dotyczyć tylko 50 m2 powierzchni lokalu mieszkalnego i będzie wypłacane w postaci jednorazowej dopłaty na początku okresu kredytowania. Istotnie wpłynie to poziom obciążenia finansowego kredytobiorcy, gdyż przez cały okres kredytowania który nie może być krótszy niż 15 lat, rata będzie stała.

MdM a banki

Program Mieszkanie dla Młodych planowo wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku, jednak już teraz wzbudził przychylność ze strony banków. Obecnie 10 z nich jest gotowa do podpisania umowy z ministerstwem i kredytowania przedsięwzięcia. Realizacja projektu z pewnością spowoduję wzrost liczby udzielanych kredytów hipotecznych, gdyż wiele osób wstrzymuję się z zakupem mieszkania do czasu wystartowania inicjatywy.

Bankami które wyraziły zainteresowanie MdM są m.in. PKO BP, Eurobank i Deutsche Bank.

Burzliwe dyskusje i licznie wprowadzone poprawki do projektu Mieszkanie dla Młodych już wkrótce zaowocują nową ustawą, która w swych zamierzeniach ma wspierać młodych w zakupie swojego pierwszego mieszkania lub domu. Część z nas będzie zachwycona startem programu i szansą na zakup lokum, inni zaś zawiedzeni niektórymi warunkami stawianymi przez rząd. Dopóki jednak Senat nie uchwali tej ustawy, pozostaje nam czekać i gdybać jakie zmiany przyniesie na rynku nieruchomości i czy rzeczywiście będzie wsparciem dla młodych czy może pożywką dla deweloperów.

Facebook