1. Program MdM
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. W regionie – czy limit się wszędzie sprawdza? Cz. 5 opolskie i podkarpackie

W regionie – czy limit się wszędzie sprawdza? Cz. 5 opolskie i podkarpackie

Województwo opolskie i podkarpackie, choć pozornie leżą dość daleko od siebie, łączy podobna sytuacja, jeśli chodzi o program MdM. Osoby zainteresowane udziałem w Mieszkaniu dla Młodych w obu tych regionach czeka niezła przeprawa… z poszukiwaniem odpowiedniego lokalu.

Uwaga: Przypominamy, że uczestnicy programu MdM mają wpływ na wysokość limitów – jeśli uważasz, że w Twoim regionie są one za niskie – skontaktuj się z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialnym za ustalanie tych wartości.

MdM Opole i pozostała część województwa opolskiego

Na wstępie przypomnijmy, jakie są aktualne limity: Opole oraz woj. opolskie dla rynku pierwotnego:

 • Opole – 3 988,60 zł
 • Gminy sąsiadujące z Opolem – 3 788,95 zł
 • Pozostałe gminy – 3 589,30 zł

oraz aktualne limity dla rynku wtórnego: Opole oraz woj. opolskie:

 • Opole – 3 263,40 zł
 • Gminy sąsiadujące z Opolem – 3 100,05 zł
 • Pozostałe gminy – 2 936,70 zł

MdM w Opolu wiąże się z długimi poszukiwaniami. Oferty od deweloperów nie mieszczą się w limitach cenowych, rynek wtórny także daleki jest od oferowania cen poniżej 3 263 złotych za 1 m2. Przeciętnie cena w listopadzie wahała się w granicach 4200-4300 złotych. Była więc o przeszło tysiąc złotych wyższa, niż dopuszczalna. Dostępnych mieszkań jest mało – na dzień publikacji na popularnych portalach ogłoszeniowych udało nam się znaleźć 15 aktualnych ogłoszeń.
Podobnie jest zresztą na terenie całego województwa – tanie mieszkania są nieliczne. Najczęściej wiążą się z nieciekawą lokalizacją lub niższym standardem. Limity MdM na terenie województwa opolskiego nie przystają do rynkowych stawek. Są zdecydowanie za niskie, by beneficjenci mogli się cieszyć realnym wyborem.

MdM Rzeszów i województwo podkarpackie

Na wstępie przypomnijmy, jakie są aktualne limity: Rzeszów oraz woj. podkarpackie dla rynku pierwotnego:

 • Rzeszów – 4 417,60 zł
 • Gminy sąsiadujące z Rzeszowem – 4 177,80 zł
 • Pozostałe gminy – 3 938,00 zł

oraz aktualne limity dla rynku wtórnego: Rzeszów oraz woj. podkarpackie:

 • Rzeszów – 3 614,40 zł
 • Gminy sąsiadujące z Rzeszowem – 3 418,20 zł
 • Pozostałe gminy – 3 222,00 zł

Mieszkanie dla Młodych w Rzeszowie jest równie kłopotliwą sprawą, jak w Opolu. Średnia cena na rynku wtórnym za 1 m2 wynosi obecnie ok. 4800 złotych, podczas gdy limit zatrzymał się na kwocie 3614,40 złotych. Ofert deweloperskich na hasło „MdM Reszów” także praktycznie nie ma. Nowe budownictwo oferuje ceny, które nie są w zasięgu dopuszczalnych limitów, rynek wtórny natomiast wymaga włożenia sporej energii w poszukiwania. Zakup mieszkania nie jest może niemożliwy, ale wymaga pożegnania się z pewnymi kryteriami. Zainteresowani skazani są na nieliczne oferty.
Na terenie województwa sytuacja jest bardziej zróżnicowana. Choć przeciętna cena za mieszkanie jest niemal o tysiąc złotych wyższa niż dopuszczalne limity, to jednak wiele zależy od konkretnej miejscowości. W Przemyślu sytuacja jest korzystniejsza, niż w Rzeszowie, podobnie jest z innymi większymi miastami regionu. Co ciekawe – na Podkarpaciu nie brakuje także domów, które z dopłatą MdM możemy zakupić. Temu tematowi poświęcimy jednak osobny artykuł. Inny wniosek, jaki się nasuwa po analizie – brakuje mieszkań z rynku pierwotnego. Wspomniane nieruchomości to głównie rynek wtórny.
Test zdolności MdM – zobacz, czy się łapiesz.

MdM Opole i MdM Rzeszów– nasze wnioski

Opisane w dzisiejszym artykule regiony to kolejny przykład tego, że limity MdM nie zawsze przystają do warunków w danym województwie. Duże miasta, jak Opole lub Rzeszów, niewiele mają do zaoferowania zainteresowanym Mieszkaniem dla Młodych. Podwyżki cen w obu tych miastach od początku roku były nieznaczne. Wskazywać to może na brak małych mieszkań na rynku lub to, że limity MdM już jakiś czas temu rozjechały się tam z rzeczywistością.

Facebook