1. Program MdM
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. W regionie – czy limit się wszędzie sprawdza? Cz. 2 – Wielkopolska i Dolny Śląsk

W regionie – czy limit się wszędzie sprawdza? Cz. 2 – Wielkopolska i Dolny Śląsk

Wracamy do analizy limitów cen mieszkań w programie MdM z podziałem na poszczególne regiony. Dziś skupimy się na województwach dolnośląskim oraz wielkopolskim. Poznań i Wrocław należą do miast z najniższą stopą bezrobocia w kraju, gminy ościenne także nie mogą narzekać na złą sytuację. Na pozostałym obszarze sytuacja jest bardziej zróżnicowana. Jak przekłada się na to limity Mieszkania dla Młodych?

Uwaga: Przypominamy, że uczestnicy programu MdM mają wpływ na wysokość limitów – jeśli uważasz, że w Twoim regionie są one za niskie – skontaktuj się z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialnego za ustalanie tych wartości.

MdM Poznań, gminy wokół Poznania i pozostała część Wielkopolski

Na wstępie przypomnijmy, jak wyglądają limity dla rynku pierwotnego: Poznań i Wielkopolska:

 • Poznań – 5 711,20 zł
 • Gminy sąsiadujące z Poznaniem – 4 724,28 zł
 • Pozostałe gminy – 3 936,90 zł

oraz dla rynku wtórnego: Poznań i Wielkopolska:

 • Poznań – 4 672,80 zł
 • Gminy sąsiadujące z Poznaniem – 3 865,32 zł
 • Pozostałe gminy – 3 221,10 zł

Osoby zainteresowane kupnem mieszkania z MdM w Poznaniu czekają spore poszukiwania, jeśli chodzi o rynek wtórny. Mieszkań, spełniających warunek cenowy jest na rynku niewiele, dlatego zainteresowani konkretną lokalizacją muszą się nieźle nagimnastykować z przeglądaniem ofert. Odmiennie natomiast przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o budownictwo nowe. Deweloperzy prześcigają się w oferowaniu mieszkań z dopłatą MdM. Propozycje nieruchomości w programie Mieszkanie dla Młodych w Poznaniu można znaleźć zarówno w centrum, jak i na obrzeżach miasta. Część inwestycji jest już skończona i praktycznie można się zgłosić po odbiór kluczy, część nadal jest w budowie.
Podobna sytuacja panuje w gminach ościennych dla Poznania – program MdM jest tam aspektem, z którym deweloperzy się bardzo liczą i kuszą nim nabywców. Młodzi specjaliści, którzy ściągnęli do Poznania za pracą, chętnie kupują mieszkania na tym terenie, gdyż częściej podmiejskie gminy są lepiej skomunikowane z obszarami przemysłowymi, niż centrum stolicy Wielkopolski, stając się de facto kolejnymi sypialniami tej metropolii. W przypadku rynku wtórnego – ofert z odpowiednią ceną również jest sporo.
A co z pozostałą częścią Wielkopolski? Patrząc po ofertach mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego – limity MdM w większości gmin pozwalają na w miarę swobodny wybór. Sporo jednak zależy od lokalnej sytuacji na rynku nieruchomości.

MdM Wrocław oraz województwo dolnośląskie

Na wstępie przypomnijmy, jakie są aktualne limity: Wrocław oraz Dolny Śląsk:

 • Wrocław – 5 259,10 zł
 • Gminy sąsiadujące z Wrocławiem – 4 626,60 zł
 • Pozostałe gminy – 3 994,10 zł

oraz dla rynku wtórego: Wrocław oraz Dolny Śląsk:

 • Wrocław – 4 302,90 zł
 • Gminy sąsiadujące z Wrocławiem – 3 785,40 zł
 • Pozostałe gminy – 3 267,90zł

A jak wygląda Mieszkanie dla Młodych we Wrocławiu? To miasto nazywane jest polską Doliną Krzemową i podobnie, jak Poznań, rozwija się bardzo szybko, ściągając z całej Polski specjalistów od IT, ale nie tylko. Nic więc dziwnego, że młodzi ludzie pragną zakupić tam swoje pierwsze M. Jeśli przy okazji chcą uzyskać dopłatę MdM – Wrocław jest przyjaźniejszy, jeśli chodzi o rynek pierwotny. Podobnie jak w Poznaniu – deweloperzy liczą się z popularnością programu i pragną nim zyskać klientów. Identycznie jest z gminami ościennymi, będącymi sypialnią dla stolicy Dolnego Śląska. W mieszkaniach z rynku pierwotnego z MdM można więc przebierać.
W przypadku rynku wtórnego dopłata z MdM we Wrocławiu może być trudniejsza do uzyskania. Małych mieszkań po prostu brakuje, część z ofert nie mieści się w limicie cenowym. Na pewno jednak łatwiej znaleźć odpowiednią nieruchomość, niż w Warszawie. Nieco lepiej jest w gminach podwrocławskich – tu w limitach mieści się większość sprawdzonych przez nas ogłoszeń.
A jak kształtuje się sytuacja w dolnośląskich gminach? W granicach limitów MdM można znaleźć odpowiednią nieruchomość, jednak niektóre rejony wymagają uzbrojenia się w cierpliwość. Zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym pojawiają się odpowiednie oferty, choć limity MdM w ostatnim kwartale uległy obniżeniu w stosunku do wartości wcześniejszych.

MdM Poznań i MdM Wrocław – jakie są nasze wnioski?

Limity MdM w województwie wielkopolskim i dolnośląskim nie pozwalają może na ogromny wybór, ale na pewno można znaleźć w ich ramach ciekawe mieszkanie, także w centrum największych miast. Szczególnie zadowoleni powinni być beneficjenci programu, kupujący mieszkanie od deweloperów – większość z nich konstruuje oferty właśnie o ten program.

Facebook