1. Program MdM
  2. >
  3. Informacje o MdM
  4. >
  5. Co to jest MDM?

Co to jest MDM?

MdM, czyli Mieszkanie dla Młodych to rządowy program, z którego pomocą małżeństwa, czy single mogą zakupić swoje pierwsze własne mieszkanie lub wybudować nieruchomość. Dzięki systemowi dopłat, młodzi ludzie mogą do kredytu hipotecznego otrzymać wsparcie na poziomie co najmniej kilkunastu tysięcy złotych.

szczęśliwa rodzina w domuMieszkanie dla Młodych, to program, który wszedł w życie 1 stycznia 2014 roku. Nie jest to pierwszy system rządowego wsparcia dla młodych ludzi. Pierwszym państwowym projektem była Rodzina na Swoim – został on uruchomiony w 2007 roku, a zakończył się w 2012 roku. Po roku przerwy, a raczej intensywnym roku opracowywania nowej ustawy, został uruchomiony nowy projekt, czyli Mieszkanie dla Młodych. Program, podobnie jak jego poprzednik, nie jest rozwiązaniem idealnym i nie jest opcją dla wszystkich, ale z pewnością każdy młody człowiek, chcący zakupić lub zbudować swoją pierwszą nieruchomość, powinien go rozważyć.

Program MdM w skrócie

Od samego początku tworzenia ustawy, program MdM budził wiele kontrowersji – nawet po ponad 2 latach od jego wprowadzenia wiele osób nadal ma wątpliwości co do kształtu projektu, a jego warunki nieustannie są zmieniane. Podyktowane jest to przede wszystkim wymaganiami zmieniającego się rynku nieruchomości oraz finansów.

Głównym założeniem programu jest pomoc w nabyciu pierwszej nieruchomości małżeństwom oraz singlom. Wysokość rządowych dopłat zależna jest nie tylko od lokalizacji nieruchomości, rodzaju obiektu, metrażu, ale od takich czynników jak np. liczba dzieci, stan cywilny. Więcej informacji na temat dla kogo skierowany jest program znajdziesz: Dla kogo jest MdM?

Program MdM nie jest pozbawiony wad, ale z pewnością może on stanowić duże wsparcie dla osób, które chcą się stać posiadaczami własnej nieruchomości. By skorzystać z takiej możliwości należy spełnić warunki określone przez ustawę. Trzeba jednak pamiętać, że dofinansowanie (nawet po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i otrzymaniu dopłaty) można utracić. Pełne informacje na temat warunków dofinansowania znajdziesz tutaj.

Limity MdM nie takie straszne

Sporo niejasności budziły i nadal budzą limity MdM, które nie są wartościami stałymi, a także są różne dla konkretnych lokalizacji w naszym kraju. To właśnie od limitu na danym obszarze zależy, która nieruchomość będzie się kwalifikowała do programu.

Trzeba pamiętać, że limity dla określonych lokalizacji ustalane są raz na kwartał. W zależności od sytuacji na rynku są one obniżane lub zwiększane. Niestety, w historii MdM zdarzały się przypadki, że były one nieadekwatne do cen na lokalnym rynku nieruchomości. W rezultacie tylko niewielki odsetek mieszkań na danym obszarze kwalifikował się do programu, co wiązało ręce potencjalnym beneficjentom.

Ile można zyskać dzięki MdM?

Chociaż kontrowersji wokół samego programu jest wiele, to na pewno warto przyjrzeć mu się bliżej, bo w przypadku pozytywnej kwalifikacji do MdM można sporo zyskać. Ile? Tego jednoznacznie nie da się sprecyzować, bo wszystko zależy od samego beneficjenta i wybranej przez niego nieruchomości.

Najniższe dopłaty zazwyczaj oscylują w granicach kilkunastu tysięcy złotych, natomiast nierzadko są to kwoty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Jak na początek nowego etapu życia, taki zastrzyk finansowy wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla każdego singla, czy młodego małżeństwa.

Dofinansowanie z programu MdM obliczane jest indywidualnie dla każdego beneficjenta – jeśli chcesz dowiedzieć się, ile ty możesz zyskać, to już teraz oblicz wysokość swojej dopłaty w naszym Kalkulatorze MdM.

MdM – warto czy nie?

Pierwszy kształt ustawy faworyzował nieco zamożniejsze małżeństwa, czy singli, gdyż dofinansowanie obejmowało tylko nieruchomości z rynku pierwotnego. Obecny program MdM nie tylko umożliwia otrzymanie dopłaty do nieruchomości z rynku wtórnego, ale również na budowę lub zakup domu.

dwie dziewczynki grające na tablecie

Wachlarz możliwości dla potencjalnego beneficjenta jest znacznie szerszy, co ułatwia mu znalezienie odpowiedniej np. pod względem finansowym nieruchomości. Kolejną zaletą programu na pewno jest też szeroki wybór ofert banków, które biorą udział w programie. Obecnie jest ich aż czternaście, co sprawia, że łatwiej jest znaleźć korzystniejszą ofertę kredytową.

Najwięcej kontrowersji budzą warunki programu dotyczące kredytobiorcy – jest on głównie skierowany do ludzi młodych do 35 roku życia (ustawa precyzuje odstępstwa od tego warunku). Na szczęście skorzystać z niego mogą zarówno małżeństwa, jak i single. W nieco korzystniejszej sytuacji są osoby z dziećmi, które mogą liczyć na wyższe dopłaty MdM.

Reasumując program MdM to projekt, który nie jest idealnym rozwiązaniem, ALE na pewno taka forma dofinansowania pierwszej nieruchomości powinna zainteresować każdą osobę, która ma w planach zakup swoich czterech kątów. Otrzymanie dopłaty nawet na poziomie kilkunastu tysięcy złotych na pewno odciąży portfel rozpoczynającego dorosłe życie beneficjenta. Warto też dlatego, że dofinansowanie jest trudno stracić – jest tylko kilka prostych warunków, których przestrzeganie raczej nikomu nie powinno sprawić problemu.

Facebook