1. Program MdM
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. W regionie – czy limit się wszędzie sprawdza? Cz. 4 – lubuskie i łódzkie

W regionie – czy limit się wszędzie sprawdza? Cz. 4 – lubuskie i łódzkie

Jak wygląda sytuacja w programie Mieszkanie dla Młodych za zachodzie kraju, a jak w samym sercu Polski? Dziś postanowiliśmy przyjrzeć się cenom mieszkań w województwie łódzkim i lubuskim. Czy ich mieszkańcy także mają problem ze znalezieniem nieruchomości, które spełniają warunki limitów cenowych MdM?
Uwaga: Przypominamy, że uczestnicy programu MdM mają wpływ na wysokość limitów – jeśli uważasz, że w Twoim regionie są one za niskie – skontaktuj się z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialnego za ustalanie tych wartości.

MdM Łódź i pozostała część województwa łódzkiego

Na wstępie przypomnijmy, jakie są aktualne limity: Łódź oraz woj. łódzkie:

 • Łódź – 4 200,90 zł
 • Gminy sąsiadujące z Łodzią – 3 884,38 zł
 • Pozostałe gminy – 3 567,85 zł

oraz limity dla rynku wtórnego: Łódź oraz woj. łódzkie:

 • Łódź -3 437,10 zł
 • Gminy sąsiadujące z Łodzią – 3 178,13 zł
 • Pozostałe gminy – 2 919,15 zł

Przeglądając oferty od deweloperów oraz z obrotu wtórnego można odnieść wrażenie, że rynek w Łodzi ma sporo do zaoferowania. Głębsza analiza ofert pokazuje jednak drobne minusy: większość mieszkań, które spełniają kryteria Mieszkania dla Młodych to wielka płyta z lat 70-tych. W przypadku ofert nowych „M”, położone są z dala od centrum miasta. Nie oznacza to jednak, że nie można wyłapać perełek. Beneficjenci MdM w Łodzi, w porównaniu do części wcześniej wymienianych miast, nie powinni narzekać na wysokość limitów.
Podobnie jest również w okolicznych gminach – sporo z dostępnych ofert spełnia kryteria programu MdM. Średnia cena za metr kwadratowy za mieszkanie w województwie łódzkim w listopadzie 2016 jest tylko nieznacznie wyższa od limitów. Znaczy to, że niewiele mniej niż 50% nieruchomości mieści się w wyznaczonych ramach cenowych. Oczywiście to prosta statystyka. Sprawę jeszcze komplikują takie czynniki, jak wielkość mieszkań i ich dostępność dla każdej miejscowości.

MdM Zielona Góra, MdM Gorzów i pozostała część województwa lubuskiego

Na wstępie przypomnijmy, jakie są aktualne limity: Gorzów, Zielona Góra oraz woj. lubuskie:

 • Gorzów Wlkp., Zielona Góra – 4 345,005 zł
 • Gminy sąsiadujące z Gorzowem Wlkp. i Zieloną Górą – 3 956,70 zł
 • Pozostałe gminy – 3 838,45 zł

oraz limity dla rynku wtórnego: Łódź oraz woj. łódzkie:

 • Gorzów Wlkp., Zielona Góra – 3 334,05 zł
 • Gminy sąsiadujące z Gorzowem Wlkp. i Zieloną Górą – 3 237,30 zł
 • Pozostałe gminy – 3 140,55 zł

MdM w Zielonej Górze najwyraźniej nie stało się pretekstem dla deweloperów do budowy mieszkań – trudno znaleźć nowe nieruchomości w odpowiednich wartościach cenowych. Dużo jest za to mieszkań z rynku wtórnego, więc osoby pragnące skorzystać z tej formy zakupu własnego kąta mają spory wybór.
Mieszkanie dla Młodych w Gorzowie wygląda dość podobnie – nieliczne inwestycje są możliwe do wykupienia z MdM 2018. Zainteresowani edycją 2017 muszą jednak skupić się raczej na rynku wtórnym. Tu mieszkań jest trochę, ceny za metr kwadratowy nie są zaporowe. Większym problemem jest lokalizacja – brakuje mieszkań w ścisłych centrum.
W gminach pod Gorzowem i Zieloną Górą jest podobnie – dominuje rynek wtórny. Ceny mieszkań są jednak przyjazne dla beneficjentów i rzadko przekraczają narzucone limity MdM. Średnia cen w województwie w listopadzie 2016 wzrosła w stosunku choćby do wakacji, jednak nadal nie jest znacząco wyższa niż dopuszczalna cena w ramach MdM. Średnia za 1m2 wynosi obecnie ok. 3200 złotych, podczas gdy limit to 3140,55zł. Dzięki temu można przewidywać, że spełniających warunki cenowe mieszkań naprawdę nie brakuje.

MdM Łódź, MdM Zielona Góra i MdM Gorzów – nasze wnioski

W przypadku województw łódzkiego oraz lubuskiego możemy mówić o dopasowaniu limitów MdM do realiów na rynku. Narzucone przez Bank Gospodarstwa Krajowego wysokości dobrze wpasowują się w oferty, które mogą znaleźć beneficjenci. Nawet pomimo wzrostu cen, który ma miejsce od połowy roku, nadal nie brakuje nieruchomości, które można zakupić z rządową pomocą.

Facebook