1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Mieszkanie dla Młodych – program właśnie ruszył!

Mieszkanie dla Młodych – program właśnie ruszył!

Szczęś

Właśnie dziś wystartował długo oczekiwanych program Mieszkanie dla Młodych (dalej MdM). Ma on zrewolucjonizować rynek deweloperski i pozwolić tysiącom młodych Polaków zamieszkać pod własnym dachem.

Jak już wcześniej pisaliśmy MdM pomoże nam w kupnie wyłącznie pierwszej nieruchomości z rynku pierwotnego poprzez uzyskanie dofinansowania do wkładu własnego. Szerzej o warunkach dotacji, jak i wskazanie kto może być beneficjentem programu tutaj. Dla osób głębiej zainteresowanych dofinansowaniem, które chciałyby konkretnie poznać jego przybliżoną kwotę odsyłamy do kalkulatora dofinansowania MdM.

Start programu MdM – co się zmieni na rynku nieruchomości?

Zgodnie z naszymi przypuszczeniami coraz więcej osób dostrzega problem kwalifikacji nieruchomości do programu MdM. W warunkach dofinansowania widzimy konieczność nabycia nieruchomości z rynku pierwotnego. Na odpowiedź branży deweloperskiej nie było trzeba długo czekać, utrzymujące się dotychczas na stałej cenie mieszkania w „nowym budownictwie” zaczynają drożeć o kilka punktów procentowych. Banki przygotowane są na rzesze zniecierpliwionych klientów gotowych do minimalnie 15-letniego zobowiązania w imię zachęcającego programu oferującego 10% dopłaty do wkładu własnego.

To wszystko sprawia, że napędzona gospodarka jest w stanie zagwarantować więcej miejsc pracy, co jest swego rodzaju skutkiem ubocznym całego pomysłu na program MdM. Młodzi ludzie już teraz zaczynają składać wnioski o dofinansowanie z obawy przed brakiem gwarancji trwałości programu. Dla wielu jest kwota dofinansowania jest na tyle wysoka, że mimo braku wcześniejszych ambicji nabywania na własność własnych czterech ścian, zaczynają rozważać udział w programie, bowiem traktują to jako inwestycję własnego kapitału, która w obecnych czasach w przeciwieństwie do innych lokowań wydaje się dla laików, być bezpieczną opcją inwestycyjną.

Program MdM, jako dopiero wchodzący w życie posiada wiele wad, takich jak brak możliwości w zakup nieruchomości z rynku wtórnego, o których więcej pisaliśmy wcześniej. Niemniej jednak, nie od razu Rzym zbudowano. Obecna forma jest z pewnością więcej, niż akceptowalna. Jest pierwszym od pewnego czasu ukłonem w stronę młodych (do 35 roku życia) i pozwala stwierdzić, że rząd jednak o tej grupie społecznej pamięta i słucha jej potrzeb. Tym bardziej jestem pełen nadziei, iż po pierwszych inwestycjach i uśmiechniętych twarzach uczestników programu MdM program będzie kontynuowany, a obecny jego kształt będzie jednie kolebką do kolejnych udogodnień mający polepszyć stan dobrobytu docelowej niszy.

Facebook