1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Nowe limity – 2 kwartał 2017

Nowe limity – 2 kwartał 2017

pieniądze przeznaczone na dodatkową dopłatę mdm

Na przełomie marca i kwietnia BGK publikuje nowe limity MdM maksymalnej ceny za metr kwadratowych w ramach Mieszkania dla Młodych. Bank Gospodarstwa Krajowego cztery razy w roku dogłębnie analizuje sytuację w Polsce i wydaje odpowiedni komunikat. Przyjęło się, że pojawią się już ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego nowy kwartał. Jednak zdarzały się opóźnienia. W tym nawet czterodniowe.

Zamieszanie wynika z praktycznego podejścia. Program Mieszkanie dla Młodych ma docierać do odbiorców, a nie być sztucznym tworem oderwanym od rzeczywistości. Dlatego też limity są opracowywane z myślą o średnich cenach mkw w najróżniejszych lokalizacjach. Każde województwo ma oddzielny wskaźnik dla największego miasta, lub miast, ich najbliższej okolicy i reszty regionu. Dzięki czemu, z założenia przelicznik ma umożliwić zakup lokalu, ale również stanowi barierę ochronną. Mowa tu o osobach, które chciałby na transakcji zarobić, naciągając na straty skarb państwa. Poprzez sztuczne zawyżanie ceny.

Aktualizacja limitów na 2 kwartał 2017

Dotychczas obowiązujące limity ustalone zostały na początki roku. Zawsze aktualne dane można sprawdzić tutaj – https://mdmprogram.com/informacje/jakie-sa-limity-mdm/. Tak, jak miało to miejsce 3 miesiące temu, tak i teraz nie przewidywaliśmy dużych zmian w limitach ustalanych przez BGK. Wszystkiemu winna jest stabilizacja i spokój, jaki panuje na rynku nieruchomości. Inną przyczyną jest również wciąż niewykorzystana pierwsza pula MdM 2018. Są przecież osoby, które w tym momencie starają się o dofinansowanie..
Warto zaznaczyć, że limity MdM spełniają również funkcję regulatora na rynku. Żaden deweloper nie pozwoli sobie na przekroczenie wskaźnika, gdy ok. 20% transakcji na rynku odbywa się ze wsparciem kredytu hipotecznego z dofinansowania programu Mieszkanie dla Młodych.

Mimo, iż kosmetyczne, to pojawią się na pewno. Dysponujemy danymi chwilę po publikacji, zawsze z niecierpliwością czekamy na informację z BGK. Oby nie zmieniły nikomu planów, zakłócając starania o dopłatę MdM 2018. Biorąc to o pod uwagę, powinna być rozpatrywana jedynie podwyższa. Obniżka działa na niekorzyść potencjalnego beneficjenta w czasie starania się o kredyt hipoteczny.

Facebook