1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Odliczamy do końca środków na rok 2017

Odliczamy do końca środków na rok 2017

koncowka

Spoglądając na codzienne raporty Banku Gospodarstwa Krajowego ma się wrażenie, jakby o programie Mieszkanie dla Młodych całkowicie zapomniano. Spokojne rezerwowanie środków, bez pośpiechu, z niewielkimi dziennymi wydatkami skłania do różnych wniosków. System przydzielania środków jest dobry, ale czy najlepszy?

Jak wyglądał czwarty tydzień MdM 2017?

Tempo z jakim beneficjenci składają wnioski na program Mieszkanie dla Młodych w 2017 roku mocno wyhamowało. Niewielkie zmiany były widoczne przez cały tydzień. W poniedziałek ogłoszono:
pon
We wtorek zmiany były tak niewielkie, że nie opublikowano raportu. Środa przyniosła:
sroda4
Czwartek nie przyniósł przełomu:
czwartek4
Kiedy to już mogło się wydawać, że BGK wraz z końcem tygodnia zakończy przyjmowanie wniosków, powił się komunikat:
piatek4

Myśleliście kiedyś o zakupie mieszkania? Na jak duże środki można liczyć? Kalkulator MdM daje możliwość sprawdzenia sowich możliwości i wysokości dopłaty w kilka chwil!

jakie wnioski można wyciągnąć pod koniec środków z drugiej puli MdM 2017?

Przez cały tydzień zarezerwowano ok 1% dostępnych środków, co daje wynik 4 mln złotych. W skali całej przewidzianej puli na MdM 2017 wydaje się kroplą w morzu wszystkich środków. Czy właśnie rozdzielenie środków na transze jest rozsądnym posunięciem? Budowanie dodatkowego napięcia, związanego z rezerwacją środków, ograniczeniem ilościowym i w pewnym stopniu czasowym jest dobrym rozwiązaniem? Już dwa miesiące przed styczniem zaczynała rosnąć presja. Czy zdążymy z wnioskami, czy ktoś nas nie wyprzedzi? Okazuje się, że pieniędzy starczyło dla wszystkich, i teraz wydatkowane są na potrzeby bieżące. Pojawia się pytanie, czy przy swobodnym dostępie do środków podobna pula również by starczyła na cały rok? Musimy poczekać jeszcze na dodatkowe zestawienia, na co były wydatkowane środki.

Co do lokali oferowanych przez deweloperów nie mamy wątpliwość, wciąż mają największy udział wśród rezerwowanych środków. Wykonawcy mogą poczekać na pieniądze, dostosowują się do warunków i są elastyczni. Co jednak z rynkiem wtórnym? Czy taki sposób rezerwacji jest korzystny? W rzeczywistości niewielka część osób zainteresowanym Mieszkaniem dla Młodych przy lokalu wcześniej używanym może preferencyjnie zakupić nieruchomość. Sprzedający nie chcą czekać na swoje pieniądze. Jest duży problem, by zarezerwować lokal na kilka miesięcy.

Przełom stycznia i lutego powinien definitywnie zakończyć program MdM 2017. Został niecały procent środków przewidzianych na Mieszkanie dla Młodych na ten rok. Zobaczymy, jakim zainteresowaniem będzie się cieszyć MdM 2018. Zostało wciąż 600 milionów złotych. Są to pieniądze, które pomogą spełnić jeszcze niejedno marzenie o własnych czterech kątach.

Facebook