1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Para bez ślubu będzie miała problemy z wzięciem dofinansowania?

Para bez ślubu będzie miała problemy z wzięciem dofinansowania?

Mieszkanie dla Młodych to bez wątpienia jednocześnie program mieszkaniowy i prorodzinny. Z założenia ma wspierać dopiero co rozpoczynających dorosłe życie Polaków w podejmowaniu poważnych decyzji. Bez wątpienia to właśnie ograniczenia finansowe stanowią ogromną barierę. W przypadku wkładu własnego na poziomie 15, czy teraz nawet 20% wartości kredytu hipotecznego może okazać się trudne do przeskoczenia. Dlatego dofinansowanie zobowiązania przez państwo cieszy się tak dużą popularnością.

MdM – funkcja prorodzinna

Czy można w dzisiejszych czasach uznać, że związek to tylko małżeństwo? Czy można uzależnić wsparcie finansowe o stopnia sformalizowania relacji? Oczywiście, że nie. Dlatego ustawodawca wpadł na lepszy pomysł i wysokość dofinansowania uzależnił od liczby wychowywanych dzieci. Dlatego obok małżeństw o pieniądze z MdM mogą się strać pary bez formalnego związku i single. Wypłata dopłaty, uzależniona jest od tego, czy spełnia się kilka podstawowych wytycznych, jednak warunki MdM zostały tak skonstruowane, aby maksymalnie ułatwić dostępność kredytów zainteresowanym. Wysokość dofinansowania wynosi dla osób bezdzietnych 10%, z jednym dzieckiem 15%, z dwójką 20% a trójka to już 30% wartości zaciągniętego zobowiązania na potrzeby mieszkaniowe.

Kredyt MdM dla pary bez ślubu

Ale jak to wygląda od strony formalnej? Para może zaciągnąć kredyt na jednego z partnerów, jednak druga osoba ma możliwość jedynie przystąpić do umowy. Przez co podnieść zdolność kredytową. Nie jest to idealne rozwiązanie, jednak pozostawia lukę, z której mogą skorzystać pary bez ślubu. Bank patrzy przychylnym okiem na podobne rozwiązania, gdyż dwie osoby odpowiedzialne za spłatę kredytu są lepszym zabezpieczeniem. Przed zmianami było to niemożliwe. Co więcej osoba żyrująca może być również zameldowana w spłacanym lokalu, ponieważ nie zmienia się forma własności, która powinna zostać taka sama przez pierwsze pięć lat spłacania kredytu.

Funkcja mieszkaniowa programu Mieszkanie dla Młodych

Statystyki programu mówią same za siebie. Do tej pory dzięki dofinansowaniu MdM prawie osiemdziesiąt tysięcy Polaków mogło zakupić swoje pierwsze mieszkanie. Najczęściej kupujemy lokale średniej wielkości, ok 50 mkw. Trend zaczął się dopiero niedawno odwracać. Ceny mieszkań nie idą ostro w górę, tak jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. W momencie największego załamania na rynku nieruchomości najczęściej wybierane były kawalerki, jako tymczasowe. Obecnie rynek jest warunkowany przez dużą konkurencję, limity MdM i zapowiedzi nowego programu mieszkaniowego, Mieszkanie Plus.

Oczywiście to nie koniec, zostało jeszcze około jednego miliarda złotych do wykorzystania w nadchodzących miesiącach. To są duże środki, które podczas podpisywania wniosków na MdM 2018 i MdM 2017 trafią do kieszeni jeszcze wielu chętnych. Warto chociaż spróbować, suma dofinansowania jest duża. Już wielu przekonało się, że MdM się opłaca! A obliczy to nasz kalkulator dopłat MdM!

Facebook