1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Plusy i minusy wyższego wkładu własnego

Plusy i minusy wyższego wkładu własnego

zmiana kredytu mdm

To, że Komisja Nadzoru Finansowego konsekwentnie podnosi wysokość wkładu własnego jest faktem. Mechanizm jest jednak potrzebny, równie mocno jak regulacja całego rynku kredytów hipotecznych w Polsce. Prace nad ustawą trwają, do czasu jej uchwalenia sektor musi kierować się zaleceniami i rekomendacjami wydawanymi przez KNF.

Pulsy wyższego wkładu własnego

Zdecydowanie wyższy wkład własny zapewnia większą stabilizację na rynku kredytów hipotecznych. Jednocześnie pozytywnie odbija się na ryzyku, minimalizując je. Okazuje się jednak, że część banków utrzyma dziesięcioprocentowy wkład własny, dodatkowo ubezpieczając brakujące 10%. Mimo, że takie rozwiązanie jest droższe, dla niektórych może okazać się jedynym wyjściem. Biorąc pod uwagę fakt, że gotówka nie jest potrzebna tylko na zabezpieczenie. Środów wymaga również wyposażenie mieszkania.

Zastanawiasz się ile wyniesie dofinansowanie z programu MdM dla Twojej, już upatrzonej nieruchomości? Kalkulator MdM w kilku krokach obliczy kwotę, jaką otrzymasz z rządowej dopłaty!

Badania wskazują, że obniżenie wkładu własnego może znacząco odbić się na cenach nieruchomości. Według badań IMF podniesienie minimalnego wkładu własnego o 10 pkt. proc. hamowało podwyższanie cen nieruchomości o 10 pkt. Z takiego puntu widzenia, kredyty z niskim wkładem własnym zaowocowałyby droższymi mieszkaniami, a co za tym idzie, tych których nie stać obecnie na wyższy wkład własny nie pozwoliliby sobie na droższe mieszkanie. Jeszcze niedawno banki pozwalały na zadłużenie 120% w stosunku do wartości nieruchomości.

Mieszkanie dla Młodych – wkład własny

Według założeń, program MdM ma za zadanie pomagać młodym Polakom w zakupie pierwszej nieruchomości. Ustawodawca wyszedł z założenia, że w dzisiejszych czasach trudno odłożyć pieniądze na wkład własny, dlatego państwo powinno zainterweniować. Wysokość dopłat waha się w przedziale od 10 do 30% wartości kredytu. Czyli albo w pewnym stopniu, albo ponad miarę pokrywa wysokość początkowego wkładu własnego. Środki, jakie przekazuje państwo zależą, zgodnie z prorodzinnym charakterem programu, od ilości wychowywanych dzieci. W programie MdM zasady dopłat nie zmieniły się od 2015 roku i poczytać o nich można na – https://mdmprogram.com/informacje/jakie-sa-warunki-dofinansowania/.

Niektóre sektory gospodarki nie mogą sprawnie funkcjonować bez interwencji państwa. Kredyty hipoteczne są newralgicznym punktem i urzędy muszą dbać o interes kredytobiorców. Mimo, iż niektóre rozwiązania mogą się nie podobać, stabilizacja finansów idzie w dobrą stronę. Młodzi nie zostali bez niczego, program Mieszkanie dla Młodych to wciąż ok 1 miliard złotych przeznaczonych na wsparcie pierwszej nieruchomości na początku życiowej drogi. Już za miesiąc uruchomiona zostanie 2 pula z MdM 2017. Warto chociaż sprawdzić, na czym polega inicjatywa i ile można zyskać.

Facebook