1. Program MdM
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. Poniedziałek rano, ostateczny termin składania wniosku na rok 2017?

Poniedziałek rano, ostateczny termin składania wniosku na rok 2017?

młoda para szuka kredytu MdM

To, że program Mieszkanie dla Młodych cieszy się wielkim wzięciem wiedzieli wszyscy. Jednak tempo przydzielania środków zszokowało wszystkich. Mamy końcówkę drugiego tygodnia i pieniądze na MdM 2017 prawie się skończyły. no właśnie, PRAWIE. Czy rzutem na taśmę uda się jeszcze zakwalifikować do rządowego programu?

Pula MdM 2017

W kasie programu Mieszkanie dla Młodych po pierwszym tygodniu zostało 178 mln. złotych. Przy czym przez święto Trzech Króli weekend wydłużył się o piątek. W cztery dni rozdysponowano potężną sumę pieniędzy. w drugim tempo lekko zwolniło i utrzymywało się na podobnym poziomie. Dofinansowanie przydzielono:

 • 9.01 – 23 20 mln. zł
 • 10.01 – 42 20 mln. zł
 • 11.01 – 27 20 mln. zł
 • 12.01 – 20 mln. zł
 • Znaczy to, że przed piątkiem trzynastego w kasie zostało 47 mln. złotych. To i dużo i mało. Daje nadzieję. Do dzisiaj (13.01.2017) Bank Gospodarstwa Krajowego nie wydał decyzji o wstrzymaniu przyjmowania wniosków. Wszystko to znaczy, że będzie jeszcze możliwość złożenia dokumentów w poniedziałek. Ale należy się pośpieszyć.

  Według najnowszej aktualizacji BGK:
  2 tydz mdm
  Świadczy to o rozbieżności między tym o jakie pieniądze wnioskują banki, a tym, jakie kwoty są przydzielane. W poniedziałek sytuacja powinna się wyklarować.

  Koniec środków, co dalej?

  Wciąż jest możliwość skorzystania ze środków MdM 2018. Tutaj pieniądze jeszcze są, z pierwszej puli zostało ok 220mln zł., które będzie można rezerwować przez cały rok. Mimo, iż w analogicznej sytuacji rok wcześniej środki na MdM 2017 rozeszły się dopiero w lipcu, to obserwując rozwój wypadków, należy pozbyć się złudzeń. Dość nieprecyzyjne szacunki bardziej wskazują na kwiecień. Dużo zależy od deweloperów i dostępnych mieszkań na początku 2018. Z pierwszym stycznia przyszłego roku ruszy również druga pula i będzie prawie 400 mln zł. na dofinansowania. Patrząc na dzisiejsze statystyki, to należy się spodziewać podobnych wyników. Znowu pieniądze mogą się rozejść w dwa tygodnie.

  Przyszłość pod znakiem Mieszkania Plus?

  Zrezygnowanie z dotychczasowych doświadczeń wydaje się kontrowersyjne. Po ogromnym sukcesie, jakim okazał się program Mieszkanie dla Młodych powinniśmy wyciągnąć kilka wniosków. Nie wystarczą nowe bloki na wynajem lub z możliwością dojścia do własności – http://mieszkanieplus.org.pl/mieszkanie-z-dojsciem-do-wlasnosci-program-mieszkanie/ . Polacy chcą inwestować w różne nieruchomości, jednak ceny wciąż nie pokrywają się z zarobkami i tylko rządowe dofinansowania pozwalają spełniać marzenia. Tylko czy mieszkanie powinno być marzeniem? Jest podstawową potrzebą, która daje stabilność i możliwość planowania przyszłości.

  Czy synergia obu programów jest odpowiedzią? Program Mieszkanie Plus nie obejmie swoim zasięgiem wszystkich gmin we wszystkich regionach kraju. Przez co MdM wydaje się bardziej uniwersalny. Kupować nowe i używane mieszkania można wszędzie. Wspiera też budownictwo jednorodzinne, które dobrze się sprawdza szczególnie w mniejszych miejscowościach. Oba programy nie wchodzą sobie w drogę. Brakuje w Polsce prawdopodobnie 2 milionów mieszkać. Rozwiązaniem wydają się wielotorowe rozwiązania, wspierające budownictwo państwowe jak i prywatne. Klamka jeszcze nie zapadła. W narodowym programie mieszkaniowym mogą pojawić się zmiany.

  Ostatni czas był bardzo emocjonujący. Pojawiały się różne informacje. jednak wciąż można skorzystać z pieniędzy przygotowanych na Mieszkanie dla Młodych w 2017 roku. Ci, którzy nie zdążą, nie pozostaną zostawieni sami sobie. Dalej będziemy wspierać wysiłki naszych użytkowników w drodze po rządowe dofinansowanie MdM. A nasz kalkulator MdM wyliczy dla Was wysokość dopłaty na 2018 rok.

  Facebook