1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Stałe ceny mieszkań

Stałe ceny mieszkań

monety

Podobno najlepszy rynek nieruchomości, to taki, który jest stabilny. Działa to w dwie strony. Deweloperzy mogą spokojnie patrzeć w przyszłość i opierać swoje analizy o bardziej niż prawdopodobne dane. Nabywcy natomiast, planując zakup wymarzonego mieszkania nie muszą się śpieszyć i mogą odpowiednio zoptymalizować własny budżet.

Sytuacja na rynku nieruchomości

Nowe mieszkania sprzedają się świetnie, a mimo to ceny nie wzrastają. Doszło do równowagi między popytem a podażą. Polacy w dalszym ciągu chętnie inwestują w sektorze budowlanym. Sprzyjają temu korzystnie oprocentowane kredyty, niskie stopy procentowe, a także niewielkie zmiany w WIBOR 3M. Mimo, że średni koszt wszystkich kredytów wzrósł, nie jest to bezpośrednio spowodowane podwyżkami. Swoją ofertę hipoteczną wycofał Bank BPH, który oferował do tej pory bardzo niską marżę, przez co podniesiona została automatycznie średnia dla całego sektora. Zmiany w mBanku i przeniesienie oferty do mBanku Hipotecznego przy niewielkiej zmianie marż, również miało wpływ na ogólny obraz.

Na przestrzeni ponad roku ceny na największych rynkach nieruchomości w Polsce praktycznie nie drgnęły. Zmiany w budownictwie deweloperskim były marginalne – średnio metr podrożał o 100 złotych. Staniały jedynie mieszkania z ryku wtórnego w Krakowie i Warszawie, od stu do trzystu złotych.

Limity MdM kształtują rynek

Wpływu programu Mieszkanie dla Młodych na rynek nieruchomości nie można przecenić. Obecnie ok 25% nowych nieruchomości kupowanych jest za pomocą programu . W rekordowej pod tym względem Łodzi wynik sięgnął niemal siedemdziesięciu dwóch procent. Deweloperzy widząc trend i sukces rządowej akcji nie mogli sobie pozwolić na windowanie cen. Limity dotyczące Mieszkania dla Młodych są wyznaczane co kwartał dla największych miast, najbliższych im gmin i reszty województwa. Bank Gospodarstwa Krajowego nie śpieszy się do podnoszenia cen maksymalnych, a inwestorzy nie mogą strać tak dużej, potencjalnej grupy odbiorców.

Do większych zmian nie powinno dojść. Duża konkurencja i rządowy program odpowiednio studzą zapał sprzedających. Z niecierpliwością czekamy na środki z MdM 2017. Nie zapominajmy jednak o możliwości skorzystania z MdM 2018, w końcu to już niedługo.

Facebook