1. Program MdM
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. Stałe ceny mieszkań

Stałe ceny mieszkań

zlotowki-i-monety-1

Podobno najlepszy rynek nieruchomości, to taki, który jest stabilny. Działa to w dwie strony. Deweloperzy mogą spokojnie patrzeć w przyszłość i opierać swoje analizy o bardziej niż prawdopodobne dane. Nabywcy natomiast, planując zakup wymarzonego mieszkania nie muszą się śpieszyć i mogą odpowiednio zoptymalizować własny budżet.

Sytuacja na rynku nieruchomości

Nowe mieszkania sprzedają się świetnie, a mimo to ceny nie wzrastają. Doszło do równowagi między popytem a podażą. Polacy w dalszym ciągu chętnie inwestują w sektorze budowlanym. Sprzyjają temu korzystnie oprocentowane kredyty, niskie stopy procentowe, a także niewielkie zmiany w WIBOR 3M. Mimo, że średni koszt wszystkich kredytów wzrósł, nie jest to bezpośrednio spowodowane podwyżkami. Swoją ofertę hipoteczną wycofał Bank BPH, który oferował do tej pory bardzo niską marżę, przez co podniesiona została automatycznie średnia dla całego sektora. Zmiany w mBanku i przeniesienie oferty do mBanku Hipotecznego przy niewielkiej zmianie marż, również miało wpływ na ogólny obraz.

Na przestrzeni ponad roku ceny na największych rynkach nieruchomości w Polsce praktycznie nie drgnęły. Zmiany w budownictwie deweloperskim były marginalne – średnio metr podrożał o 100 złotych. Staniały jedynie mieszkania z ryku wtórnego w Krakowie i Warszawie, od stu do trzystu złotych.

Limity MdM kształtują rynek

Wpływu Mieszkania dla Młodych na rynek nieruchomości nie można przecenić. Obecnie ok 25% nowych nieruchomości kupowanych jest za pomocą programu MdM. W rekordowej pod tym względem Łodzi wynik sięgnął niemal siedemdziesięciu dwóch procent. Deweloperzy widząc trend i sukces rządowej akcji nie mogli sobie pozwolić na windowanie cen. Limity dotyczące Mieszkania dla Młodych są wyznaczane co kwartał dla największych miast, najbliższych im gmin i reszty województwa. Bank Gospodarstwa Krajowego nie śpieszy się do podnoszenia cen maksymalnych, a inwestorzy nie mogą strać tak dużej, potencjalnej grupy odbiorców.

Do większych zmian nie powinno dojść. Duża konkurencja i rządowy program odpowiednio studzą zapał sprzedających. Z niecierpliwością czekamy na środki z MdM 2017. Nie zapominajmy jednak o możliwości skorzystania z MdM 2018, w końcu to już niedługo.

 • Daniel

  Jestem bardzo ciekaw czy MdM w małych miejscowościach będzie miał rację bytu, skoro nie ma nawet za bardzo gdzie budować takich mini bloków. Większość nieruchomości to użytki rolne, które z reguły przez niewiedzę są sprzedawane za grosze, ale pozostaje jeszcze kwestia tego, że takie działki trzeba przekształcać z rolnej na budowlana, żeby cokolwiek tam postawić. Zgadza się?

  • mdmprogram.com

   Szanowny Panie! Wciąż trwają prace nad ustawą która ma raz na zawsze rozwiązać problem budowania na działkach rolnych, z niecierpliwością czekamy na efekty. MdM w mniejszych miejscowościach istnieje również dzięki temu, że do programu został włączony rynek wtórny, dzięki wsparciu państwa można kupować lokale używane.

 • Jareczek

  u mnie tylko zostały te używane, albo samemu trzeba budować

 • aśka

  i na używane i na własne budowowanie można dostać pieniądze, tylko trzeba swojego dopilnować

 • olek

  szczęśliwie w tym roku zdążyliśmy na mdm 2016. ale miało się poczucie dużej konkurencji. wnioski spływały jak szalone, a nowe informacje o nowych rekordach mobilizowały jeszcze bardziej. dobrze, że warunki mieszkania dla młodych nie są wygórowane. ale np koleżanka i to co wybrała nie wpisało się w limity mdm dla jej miejscowości i musiała sporo się napocić, żeby dostać pieniądze

 • tutejszy

  gdyby nie był dopuszczony rynek wtórny w mdm to w mojej okolicy i za 100 lat byśmy niczego nie kupili.

 • hej

  stare, używane. a na co komu to? rynek wtórny mdm to tylko taki chwyt marketingowy