1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Ustawa o gospodarowaniu gruntami może nieźle namieszać

Ustawa o gospodarowaniu gruntami może nieźle namieszać

budowa domu

Jak alarmują eksperci, niedawno uchwalona ustawa dotycząca gospodarowania gruntami, może negatywnie wpłynąć na ich obrót. Zarówno analitycy jak i deweloperzy spodziewają się podwyżki cen na rynku wtórnym, zaznaczając jednocześnie, że ta nie powinna dotknąć rynku pierwotnego, który w ich ocenie, od dłuższego czasu nie wykazuje odczuwalnych zmian.

Marcowy odczyt indeksu BCN dla lokali mieszkalnych, nie przyniósł zauważalnych zmian, pozostając na zbliżonym poziomie względem pierwszego kwartału ubiegłego roku, co w ocenie ekspertów jest wyrazem rynkowego zastoju. Według badania przeprowadzonego przez Cenatorium wraz z „Puls Biznesu” i portalem Bankier.pl, ponad połowa respondentów zakłada, że obecna sytuacja na rynku mieszkań utrzyma się w dłuższej perspektywie. Inaczej oceniają oni jednak rozwój rynku gruntów pod zabudowę mieszkalną, w przypadku którego spodziewają się wzrostów w nadchodzących miesiącach. Dotychczasowy odczyt indeksu dla gruntów pod zabudowę, nie uległ wyraźnej zmianie względem odpowiadającego okresu w roku ubiegłym.

Mieszkanie+ wskaże kierunek rozwoju rynku

Eksperci od rynku nieruchomości coraz częściej wskazują, że stawka za 1 mkw. nie ulegnie zmianie. Pewność, co do ich oczekiwań, rośnie wraz z wielkością analizowanego miasta. Respondenci zapytani o ewentualne zmiany warunków dla gospodarczych lokali mieszkalnych w Polsce, dużych miastach i w Warszawie, w przeważającej części odpowiadali, że te „pozostaną bez zmian”, co podkreślają kolejno wyniki badania:55%,63% i 74%.

W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, blisko 40% ankietowanych oczekuje spadku obrotu, do którego w szczególnym stopniu ma się przyczynić szybkie wyczerpanie środków w programie Mieszkanie dla Młodych– do którego, jak zakładają, dojdzie już w lipcu tego roku. Dodatkowym czynnikiem jest brak szczegółów dotyczących zapowiadanego przez obecny rząd, nowego programu mieszkaniowego. To od jego kształtu, będzie zależeć dalszy kierunek rozwoju rynku. O wstępnych informacjach dotyczących programu Mieszkanie+ możecie przeczytać tutaj.

Zmiany dotkną nie tylko ziemie rolną

Pomimo że ustawa o gospodarowaniu gruntami dotyczy tylko gruntów rolnych, według ekspertów odbije się ona także na gruntach budowlanych. Jak komentuje Agnieszka Szefer z Budimex Nieruchomości – „Biorąc pod uwagę ilościowy brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego od maja dostęp do gruntów, które w ewidencji, choć oznaczone jako rolne, potencjalnie mogłyby być przeznaczone pod mieszkaniowe budownictwo wielorodzinne.”

Eksperci oceniają, że ograniczenia w sprzedaży potrwają co najmniej rok, do momentu w którym nie powstaną interpretacje lub zmiany łagodzące dotychczasowe zapisy ustawy. Według Jacka Bieleckiego z Marvipol Development – „Do tego czasu, bez sporządzenia planów miejscowych, obrót zostanie wstrzymany”.

Wśród respondentów brak jednomyślnej wizji rozwoju rynku, wydaje się to zrozumiałe w zaistniałej sytuacji. Jak wskazują wyniki badania, 44% badanych, spodziewa się wzrostu cen gruntów budowlanych, zaś drugie tyle jest zupełnie odmiennego zdania.

Facebook