1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Uważaj na to, co mówią pracownicy banku o kredycie z dopłatą

Uważaj na to, co mówią pracownicy banku o kredycie z dopłatą

logo bank

Regularnie otrzymujemy od Was wiadomości mailowe i na Facebooku z prośbą o zweryfikowanie opinii, jakie usłyszeliście w bankach lub u doradców. Bardzo często okazuje się, że nie mają one nic wspólnego z prawdą.

Postanowiliśmy zebrać najpopularniejsze wypowiedzi, by pokazać na jakie pułapki warto w banku uważać. Nie mamy jednak na celu atakowania pracowników banków – zdajemy sobie sprawę, że nie każdy z naszych Czytelników trafił na specjalistę od kredytów, a szeregowi pracownicy mogą się gubić w wytycznych dla masy produktów bankowych, nie mówiąc o podstawach prawnych programu MdM. Zalecamy jednak ostrożność i zweryfikowanie danej informacji choćby na naszej stronie.

Na co uważać, doradzając się pracownika banku?

„Program MdM się już skończył i go nie będzie”
Teraz jest już trochę lepiej, ponieważ o tym, że środki będą uwolnione od stycznia 2017, mówią również duże media. Jednak jeszcze miesiąc temu bardzo dużo osób pisało do nas zdezorientowanych. Wyjaśniamy się: środki w programie MdM skończyły się na ten rok, na 2017 i na 2018 nadal jest spora rezerwa. Przeczytaj więcej o MdM 2017 i MdM2018.

„W programie MdM można kupować tylko nieruchomości z rynku pierwotnego”
Gdy program Mieszkanie dla Młodych się zaczynał – faktycznie tak było. Jednak w 2014 roku wprowadzono nowelizację, dopuszczającą zakup z rynku wtórnego.

„Nie ma Pan/Pani wystarczającej zdolności kredytowej”
Często to słyszą to nasi Czytelnicy, którzy się pytają, jak to możliwe, że w internetowych kalkulatorach zdolności kredytowych wychodzi im wynik pozytywny, a potem spotykają się z odpowiedzią odmowną. Każdy bank prowadzi własną politykę udzielania kredytów, nie należy się jednak zrażać odmową. Jeśli powiedziano Ci „nie” w jednym banku, najlepszą opcją jest wysłanie naszego formularza kontaktowego do doradcy. Nasi specjaliści za Ciebie wyślą Twój wniosek do kilku, a nawet kilkunastu instytucji, pomogą także w negocjacji lepszych warunków. Pomoc z naszej strony jest bezpłatna. Formularz znajdziesz na stronie głównej.

„Nie łapie się Pan/Pani do programu”
Powody są różne, ale nie zawsze prawdziwe. Jednym z najczęstszych błędów jest informacja o nieudzieleniu kredytu z powodu wieku. Przypominamy więc: na udział w programie Mieszkanie dla Młodych mają szanse osoby, które nie ukończyły 35 roku życia (36 w przypadku budowy domu). Jednak nie liczy się dzienna data urodzin, a rocznik. Zanim się więc udasz się do banku – wypełnij nasz test zdolności MdM – dzięki temu będziesz miał pewność, że łapiesz się na dopłatę. Kryterium wieku nie dotyczy rodzin wielodzietnych z trójką lub więcej dzieci.

„Program MdM nie dotyczy budowy domów”
Dotyczy, jednak zwrot podatku VAT od zakupionych materiałów dokonuje Urząd Skarbowy, a nie banki. Pracownicy banków nie znają tej strony programu MdM. Po więcej informacji zapraszamy do naszego poradnika: budowa domu w programie MdM.

To najbardziej uniwersalne z przekłamań, jakie powtarzają się w relacjach naszych Czytelników. Jeśli macie wątpliwości, czy pracownik banku nie wprowadził Was w błąd – napiszcie do nas. Postaramy się pomóc.

Facebook