1. Program MdM
  2. >
  3. MdM 2018

MdM 2018

slider1-mdmPieniądze dostępne w 2016 i MdM 2017 roku rozeszły się bardzo szybko. Zbliżające się zakończenie projektu działa na wyobraźnię i mobilizuje potencjalnych beneficjentów. Wciąż dostępne są środki w ramach puli przeznaczonej na 2018 rok, który zbliża się coraz szybciej. Mieszkanie dla Młodych bije rekordy popularności i nie ma czemu się dziwić, Polacy chcą i kupują swoje wymarzone nieruchomości.

Do lipca wykorzystano niespełna 10 milionów złotych z całej dostępnej sumy dostępnej na 2018 rok. Po części winne są inne media, które ogłosiły koniec zapisów, nie przedstawiając alternatywy. BGK dalej przyjmuje wnioski, nic nie zapowiada zmiany.

Kto może się zapisać na MdM 2018?

Nie wprowadzono żadnych istotnych zmian. Wysokość dopłaty i warunki dofinansowania MdM w dalszym ciągu są uzależnione od ilości wychowywanych dzieci. Jeżeli nie posiadasz trójki, nie możesz mieć więcej niż trzydzieści pięć lat. Brany pod uwagę jest rocznik, a nie data urodzin. To musi być pierwsza nieruchomość w życiu, nie ważne czy została sprzedana wcześniej. Jedynym wyjątkiem jest udział ułamkowy, który nie zapewnia odpowiednich warunków mieszkaniowych. Ciesząc się trójką dzieci, ograniczenie wieku nie ma znaczenia. Tak samo wymóg pierwszego w życiu lokalu. Ustawodawca przewidział, że rodzina może się rozrastać i zwiększać metraż czy polepszać standard.

Wysokość dopłaty jest również oparta o wielkość rodziny. Bezdzietne małżeństwa, pary i single mogą liczyć na dziesięcioprocentową pomoc, z jednym dzieckiem na piętnaście procent, z dwójką na dwadzieścia, a trójka to już całe trzydzieści! Gdy podczas pierwszych pięciu lat urodzi się kolejne dziecko, otrzymamy po złożeniu w ciągu sześciu miesięcy odpowiedniego wniosku dodatkowe pięć procent. Zastanawiając się nad własnymi możliwościami, najwygodniej jest uzupełnić test zdolności MdM. System przekazuje informacje, o tym jakie wymagania spełniamy, ewentualnie co trzeba poprawić, na co zwrócić uwagę.

Oczywiście kredyt hipoteczny związany z programem Mieszkaniem dla Młodych również musi spełnić kilka warunków formalnych dofinansowania MdM.

Jakiej nieruchomości szukać

Metraż nie uległ zmianie. W dalszym ciągu na najwięcej mogą liczyć wszyscy wychowujący trójkę lub więcej dzieci. Dla nich maksymalna wielkość mieszkania to 85 metrów, domu natomiast 110. Pozostali nie mają znacząco gorszych możliwości, ich nieruchomość musi być o dziesięć metrów mniejsza. Ustawa dotycząca programu MdM dodała do nowych lokali również te z rynku wtórnego. Śledząc sytuacje na rynku, doskonale widać, że takie mieszkania są tańsze i często w interesujących lokalizacjach. Co więcej, można trafić na ofertę już całkowicie wykończonej nieruchomości. Deweloperzy nie chcą zostać w tyle, przedstawiają specjalne oferty, kuszą promocjami i dysponują lokalami dostosowanymi i zoptymalizowanymi pod Mieszkanie dla Młodych już w fazie projektowania.

Ceny nieruchomości nie są takie same w całym kraju. Dlatego raz na kwartał do wiadomości publicznej podawane są limity MdM uzależnione od regionu. Wyznaczane są specjalnie ceny za metr dla największego miasta, potem dla jego okolicy a następnie dla całego województwa. Przelicznik uwzględnia również, czy mieszkanie jest nowe, czy już używane.

Swoją drogę do własnej nieruchomości warto zacząć od ofert banków i wnikliwych kalkulacji, które zapewnią podstawy negocjacyjne. Kalkulator MdM natomiast pozwoli wyliczyć wysokość dofinansowania przyznawanego przez państwo, uwzględniając wymagania ustawodawcy i lokalizacji. Nie warto odkładać decyzji na później, program Mieszkanie dla Młodych kończy się w 2018 roku!

Koniec pierwszej puli MdM 2018 – aktualizacja 06.04.2017

Zamknięcie naboru na dopłaty wypłacane już w przyszłym roku w ramach I puli MdM 2018 stało się faktem. Rezerwowanie środków diametralnie przyśpieszyło po tym, jak BGK zakończył przyjmowanie wniosków na 2017 rok.
Jak jeszcze można skorzystać z dopłaty MdM? Ciągle zabezpieczone jest 381 milionów złotych, które trafią do beneficjentów. Do stycznia zainteresowani dofinansowaniem powinni się przygotować dużo wcześniej, by wniosek spłynął jako jeden z pierwszych. W naszym artykule, krok po kroku podpowiadamy, co należy zrobić – https://mdmprogram.com/aktualnosci/koniec-pierwszej-puli-mdm-2018/.
Jeśli złożyłeś wniosek w terminie, ale trafiłeś na listę rezerwową – pozostaje oczekiwać Ci na decyzję BGK. Nie wszystkie osoby, które uzyskały pozytywną opinię, skorzystają z dopłaty. Zdarzają się także wnioski podwójne. Jednak szanse na otrzymanie dopłaty MdM z zamkniętej już puli jest minimalne. Warto więc albo negocjować warunki ze sprzedającym i skorzystać ze styczniowej puli, albo zakupić mieszkanie lub dom bez rządowego wsparcia.

Aktualizacja 31.07.2017 – jeszcze w tym roku można złożyć wniosek dopłatę o MdM 2018

Już w sierpniu tego roku ruszy dodatkowy nabór na 2017 i 2018 rok. Łącznie do dyspozycji przyszłych beneficjentów ma trafić 70 milionów złotych, czyli ok. cztery tysiące dopłat. Środki pochodzą z niewykorzystanych środków na dopłatę po narodzinach 3 i kolejnego dziecka oraz od osób, które straciły prawo lub zrezygnowały ostatecznie z udziału w programie. Obecnie rząd opracowuje projekt nowelizacji ustawy.

Decyzja ta rodzi także nadzieję, że podobne, bonusowe środki pojawią się także w przyszłym roku. Oznacza to, że oprócz naboru styczniowego część szczęśliwców załapie się na dopłatę także później.

Facebook