Środki przeznaczone w 2016 roku na program Mieszkanie dla Młodych skończyły się szybciej niż przewidywano. Na szczęście Bank Gospodarki Krajowej równolegle przyjmuje też zapisy na MdM 2017 i 2018. Na kolejne lata będą obowiązywały podobne zasady jak w tym roku.
Nieruchomości mogące wziąć udział w programie ciągle świetnie się sprzedają. Z przeznaczonej do rozdysponowania w 2016 roku puli na MdM 2017 – 373 milionów złotych, zarezerwowano już ponad połowę środków. Szacuje się, że do końca lipca lub w sierpniu może zabraknąć pieniędzy. Ciągle otwarta pozostanie możliwość zapisów na rok 2018, czy też cierpliwe czekanie na początek przyszłego roku. Środki razem z tymi, przeznaczonymi na Mieszkanie dla Młodych 2017 będą dostępne równolegle.
By wziąć udział w kolejnych zapisach trzeba spełnić takie same warunki, jak rok wcześniej (więcej przeczytasz tutaj: warunki dofinansowania MdM). Aby ubiegać się o dofinansowanie w nowej edycji nie można mieć więcej jak 35 lat (liczy się rocznik a nie data urodzin). Udział w programie przekreśla również posiadanie w chwili ubiegania się o kredyt, lub w przeszłości nieruchomości. Wyjątkiem są tylko mniejsze udziały w budynkach, niezapewniające odpowiednich warunków mieszkaniowych.
W dalszym ciągu na specjalne traktowanie mogą liczyć osoby wychowujące trójkę i większą ilość dzieci. W tym przypadku kryterium wieku nie obowiązuje. Sama pomoc państwa też jest większa, a ograniczenie wielkości nieruchomości zwiększa się o dziesięć metrów – więcej: wysokość dopłaty MdM.
Tak jak do tej pory mieszkanie nie może mieć więcej niż 75 m2, a dom 100 m2. Oczywiście pomieszczenia takie jak spiżarnie czy suszarnie nie liczą się do metrażu – by tak się stało, powinny być wpisane do projektu z zastrzeżeniem, że nie będą użytkowe. W przypadku trójki i więcej dzieci możemy w obu przypadkach nieruchomości wnioskować o dodatkowe 10 metrów.
Dalej można starać się o dofinansowanie MdM na zakup: mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego, domu jednorodzinnego oraz na budowę domu jednorodzinnego (zwrot podatku VAT w ramach MdM za materiały budowlane).
Nie ma tutaj wielkiego zaskoczenia i niekwestionowanym liderem jest rynek pierwotny. To w nowych budynkach najchętniej chcą mieszkać Polacy. Program MdM 2017 przyjął już 6330 wniosków na lokale z „pierwszej ręki” (stan na 24.06.2016 r.).
Co ciekawe, całkiem sporym zainteresowaniem cieszą się również nieruchomości z rynku wtórnego. Wielu specjalistów wskazywało, że wnioski na zakup mieszkań używanych, zaczną napływać dopiero na początku 2017 roku. I tutaj się mylili. Bo rynek odpowiedział na potrzeby klientów. Sprzedawcy, oferujący lokale z rynku wtórnego, są w stanie poczekać na wpłatę pieniędzy do 2017 roku!
Program MdM wystartował wraz z rozpoczęciem 2014 roku – początkowo, nie cieszył się on wielkim zainteresowaniem. Sytuacja zmieniła się w 2015 roku, a w szczególności wtedy, kiedy dopuszczono możliwość zakupu lokalu mieszkalnego z rynku wtórnego.
Polacy docenili również niezbyt wygórowane wymogi, które stawia program przed potencjalnym beneficjentem. Dodatkowym czynnikiem motywującym do starania się o MdM, jest również widmo jego końca (zakończy się on we wrześniu 2018 roku) oraz stosunkowo niejasne zasady nowego rządowego projektu „Mieszkanie plus”.
Czy warto zapisać się do programu MdM 2017 i 2018? Na pewno tak! W szczególności dofinansowaniem powinny zainteresować się osoby, nieposiadające środków na wkład własny. Na uwadze należy mieć też fakt, że beneficjenci, którzy złożą wniosek jeszcze w tym roku na MdM 2017, będą objęci wkładem własnym na poziomie 15%! Dodatkowy nabór środków w 2017 roku ma mieć także miejsce w sierpniu. Więcej piszemy o tym tutaj: dodatkowy nabór MdM w 2017 roku.
Trzeba jednak pamiętać, że wybór nieruchomości oraz kredytu hipotecznego z MdM, powinien być decyzją dokładnie przemyślaną. Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora MdM. A osoby, które znalazły już wymarzoną nieruchomość i kredyt, zapraszamy do jak najszybszego zapisania się na MdM 2017!