1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Co zmieni sierpniowa nowelizacja w MdM?

Co zmieni sierpniowa nowelizacja w MdM?

Piątego sierpnia bieżącego roku ma zostać uchwalona nowelizacja programu Mieszkanie dla Młodych, następnie wniosek zostanie skierowany do Senatu i podpisu prezydenta RP. W ten sposób od września kredytobiorcy chcący wziąć udział w MdM będą mogli składać wnioski według najnowszych zasad.

Nowelizacja MdM

Znowelizowany program, zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami, będzie zawierał zapis o możliwości kupna nieruchomości z rynku wtórnego, nie jest jednak jeszcze pewne to, ile będzie wynosił przelicznik potrzebny do obliczenia limitu 1 m 2 powierzchni użytkowej. Decyzja o uwzględnieniu mieszkań z „drugiej ręki” jest znaczącą zmianą w programie i dzięki niej z MdM będzie mogło skorzystać dużo więcej osób marzących o własnym mieszkaniu. Skorzystają na niej zwłaszcza mieszkańcy mniejszych miejscowości, gdzie rynek nieruchomości nie rozwija się na tak szybko jak w dużych miastach. Prawo do zakupu nieruchomości na rynku wtórnym tyczyć się będzie zarówno mieszkań jak i domów jednorodzinnych.

Zmiany na korzyść rodzin wielodzietnych

Z sierpniowej nowelizacji skorzystają zwłaszcza osoby wychowujące troje lub więcej dzieci. W przypadku tych osób zniesiony zostanie limit wiekowy (do tej pory kredytobiorcy nie mogli być starsi niż 35 lat), oraz warunek wcześniejszego nieposiadania mieszkania. W przypadku rodzin wielodzietnych podstawowy mnożnik dopłaty zwiększy się z 15 do 30% (aktualne informacje: klik), wzrośnie też metraż, który będzie objęty dofinansowaniem – z 50 na 65 m2 (aktualne dane: https://mdmprogram.com/informacje/na-co-przysluguje-dofinansowanie/).

Inne zmiany, których możemy się spodziewać od września obejmują możliwość wzięcia kredytu MdM przez pary niebędące małżeństwem, zakup mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej przed rozliczeniem budowy oraz możliwość nadania statusu współwłaściciela nieruchomości po zawarciu małżeństwa.

Facebook