1. Program MdM
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Rodzina na Swoim generuje wysokie koszty

Rodzina na Swoim generuje wysokie koszty

Sejm

Pierwszy, pilotażowy program kompleksowego rządowego wsparcia Rodzina na Swoim został już prawie zapomniany. Zbliżający się, rozstrzygający, rok dla MdM 2018 i oczekiwany z niecierpliwością MdM 2017 jest obecnie w centrum zainteresowania. Co nie znaczy, że koszty związane z poprzednią formą dofinansowania zakończyły się wraz z pozytywnym rozpatrzeniem ostatniego wniosku.

Jakie możliwości dawał program?

System dopłat obejmował wsparcie odsetek kredytów w wysokości około pięćdziesięciu procent przez okres ośmiu lat. W przypadku MdM dofinansowanie jest jednorazowe i nie generuje w przyszłości ciężkich do przewidzenia kosztów, tak jak w przypadku Rodziny na Swoim. RnS ma się definitywnie zakończyć w 2020.

Z porównania obu programów wynika, że będą podobnym obciążeniem dla budżetu państwa. Szacunkowe koszty dla każdego z osobna to 5 miliardów złotych. W zależności od tego czy utrzyma się WIBOR 3M i niskie stopy procentowe, wsparcie każdego zakupionego metra kwadratowego może być podobne, na poziomie 455. Jednak, gdy wskaźniki ulegną zmianie, może się okazać, że RnS będzie w sumie dopłacał odrobinę więcej.

Dlaczego MdM?

Program Mieszkanie dla Młodych podchodzi do problemu mieszkaniowego w Polsce bardziej kompleksowo. Do udziału przystępują również pary bez związku małżeńskiego i single. Rynek wtórny, mniej kosztowny i bardziej dostępny w mniejszych miejscowościach również bierze udział w projekcie. Wysokość dofinansowania obliczana jest na podstawie liczby wychowywanych dzieci. Dlatego bezdzietni mogą liczyć na 10, z jednym na 15, z dwójką na 20%, trójka to już 30% dofinansowania całości kredytu. Dostępny na stronie kalkulator MdM pozwoli nie tylko wyliczyć wysokość dopłaty, a także sprawdzić swoją zdolność skorzystania z programu Mieszkanie dla Młodych.

Zapowiadany nowy rządowy program Mieszkanie Plus jest w dalszym ciągu sporą zagadką. Sprawdzonemu MdMowi zaufało już ponad pięćdziesiąt tysięcy Polaków. Dofinansowanie jest pewne, znaczące i warto zapoznać się ze szczegółami. Może akurat dzisiaj podejmiesz jedną z najważniejszych życiowych decyzji, a już za jakiś czas będziesz świętować „parapetówkę”?

Facebook